Rezolucioni 4K

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Krahasimi i rezolucioneve të zakonshme të transmetimit.

Rezolucioni 4K i referohet një rezolucionit horizontal të ekranit prej afërsisht 4000 piksel.[1] Televizioni dixhital dhe kinematografia dixhitale zakonisht përdorin disa rezolucione të ndryshme 4K. Në televizionin dhe mediat konsumatore, 3840 × 2160 (4K UHD) me një raport pamjeje 16:9 është standardi dominues 4K, ndërsa industria e projektimit të filmave përdor 4096 × 2160 (DCI 4K).

Pjesa e tregut të televizionit 4K u rrit pasi çmimet ranë në mënyrë dramatike gjatë 2014[2] dhe 2015.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Goulekas, Karen (2001). Visual Effects in a Digital World. Morgan Kaufmann. fq. 587. ISBN 9780080520711. 4K resolution: A general term referring to any digital image containing an X resolution of approximately 4096 pixels. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "First Quarter 2015 4K TV Growth Strong As Overall LCD TV Shipments Slow, IHS Says". IHS Inc. 8 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2015. Marrë më 24 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)