Jump to content

Ribérac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ribeirak
Rabairac (Ocitanisht)
Ribérac (Frëngjisht)
Bashkia
Bashkia
Stema Ribeirak
VendiFranca
Sipërfaqja
1
22.790 km2 (8.799 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.837
 • Dendësia170/km2 (440/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Ribérac ( shqiptimi frëngjisht: [ʁibeʁak] ; Ocitanisht: Rabairac ; Shqip: Ribeirac) është një komunëdepartamentin DordonjëAkuitaninë e ReFrancën jugperëndimore. Komuna ndodhet buzë lumit Dronne .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në përgjigje të plaçkitjes Norman të vitit 848 të Brantôme aty pranë, një fortesë u ndërtua pranë një forte të lumit Dronne. Rreth vitit 1000, kështjella e Ribeirakut u ndërtua në një kodër ku ndodhen varrezat aktuale. Shtëpitë janë ngritur në këmbët e mureve, duke zbritur drejt luginës. Pas Luftërave të Fesë, në fund të viteve 1500, kështjella u braktis dhe u rrënua nga koha e Revolucionit Francez . [1]

Megjithë përpjekjet e luftëtarëve lokalë të rezistencës Maquis, zona u pushtua nga ushtria gjermane në mars 1944.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ribeiraku është në bregun e majtë të lumit Dronne . Në veri, toka në luginën Dronne është e mbuluar me aluvione, ndërsa lartësitë përbëhen nga gëlqerorë të Kretakut . Lartësia minimale e tij, 54 metra, ndodhet në skajin veriperëndimor të qytetit, ku një krah i vogël i Dronne largohet nga qyteti.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2017, numri i personave mbi 60 vjeç (42.1%) ishte më i lartë se niveli kombëtar (25.5%) dhe ai i departamentit (35.9%). Popullsia femërore e qytetit është më e madhe se ajo e meshkujve (55.3%) dhe më e lartë se ajo e departamenteve (51.8%) dhe ajo kombëtare (51.6%).

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19683.787—    
19753.984+5.2%
19823.832−3.8%
19904.118+7.5%
19994.000−2.9%
20074.123+3.1%
20124.015−2.6%
20173.861−3.8%

Banorë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Arnaut Daniel (1180–1200): trubador oksitan
  • Fernand Faure (1853–1929): ekonomist dhe politikan
  • Oscar Bardi de Fourtou (1836-1897): politikan
  • Jean-Pierre Escalettes : (1935-) futbollist
  1. ^ "L'histoire de la ville de Ribérac". Ville de Ribérac (në frëngjisht). Marrë më 13 tetor 2021.