Ricardo Rodríguez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ricardo Rodríguez
Ricardo Rodríguez 2018 (cropped).jpg
Rodríguez me Zvicrën në 2018
Të dhënat personale
Emri i plotëRicardo Iván Rodríguez Araya[1]
Data e lindjes (1992-08-25) 25 Gusht 1992 (29 vjeç)
Vendi i lindjesZürich, Zvicer
Gjatësia1,80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualPSV
(në huazim nga Milan)
Numri68
Karriera në rini
2001–2002FC Schwamendingen
2002–2010Zürich
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2010–2012Zürich35(2)
2012–2017VfL Wolfsburg149(15)
2017–Milan74(1)
2020–PSV (huazim)3(0)
Ekipi kombëtar
2009–2010Zvicra U175(3)
2009–2010Zvicra U1810(4)
2010–2011Zvicra U1915(5)
2011–2012Zvicra U233(0)
2011–Zvicra64(7)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 Korrik 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 1 Korrik 2019

Ricardo Iván Rodríguez Araya (lindur me 25 Gusht 1992) është një futbollist zviceran i cili luan si mbrojtës i majtë për MilaninSerie A.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players" [2014 FIFA Kupa e Botës Brazil: Lista e lojtarëve] (PDF) (në anglisht). FIFA. 11 qershor 2014. fq. 30. Marrë më 25 qershor 2014.