Jump to content

Ridvan Haqifi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ridvan Haqifi' (1990–8 shkurt 2017), i njohur me pseudonimin e tij Ebu Mukatil, ishte udhëheqës kosovarë i organizatës terroriste ISIS dhe rekrutues i xhihadistëve shqiptarë që luftojnë në Siri dhe Irak. Ai lindi në Bukovik, Gjilan.[1] Ai ishte shok i afërt me kosovarin Lavdrim Muhaxheri.[2] Haqifi dhe Muhaxheri ishin mbrojtës të imamit Zekerija Qazimi.[3] Haqifi qëndroi pranë Muhaxherit dhe muxhahidave të tjerë etnikë shqiptarë në filmin e propagandës së ISIS në të cilën ata i thërrisnin shqiptarët për t'u bashkuar me luftën e tyre dhe më pas dogjën pasaportat e tyre. Dy vëllezërit e tij (një i quajtur Irfan Haqifi) luftuan gjithashtu në Siri.[2] Ai u vra më 8 shkurt 2017.[4]

Midis 4 dhe 16 nëntorit 2016, tetëmbëdhjetë shqiptarë të Kosovës dhe një shqiptar maqedonas u arrestuan të dyshuar për planifikimin e sulmeve terroriste në Kosovë dhe Shqipëri. Ata u koordinuan nga Muhaxheri dhe Haqifi. Sipas prokurorisë, grupi terrorist kishte planifikuar sulme ndaj institucioneve ndërkombëtare dhe shtetërore, në fund të fundit me synimin për të krijuar një shtet islamik. Ata planifikuan të sulmonin ekipin e futbollit izraelit gjatë një ndeshjeje në Shqipëri. Raportet e medias pohojnë se institucionet qeveritare të Kosovës dhe vendet e Kishës Ortodokse Serbe ishin objektiva të mundshëm.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Profil: Kush është kosovari i ISIS'it që po kërcënon shqiptarët dhe Ballkanin". Gazeta Express. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2018. Marrë më 1 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Ko je bio Ridvan Haqifi i kako je završio kao militant "Islamske države"?". Prizren: info-ks. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ American Foreign Policy Council (18 dhjetor 2017). The World Almanac of Islamism 2017. Rowman & Littlefield Publishers. fq. 573–. ISBN 978-1-4422-7345-0. {{cite book}}: |author= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Vritet komandanti i shqiptarëve të ISIS-it, Ridvan Haqifi". Telegrafi. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Lavdrim Muhaxheri, ISIS Warrior, Remains Threat to Kosovo". Balkan Insight. 18 nëntor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)