Rimi Beqiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rimi Beqiri
Rimi Beqiri.jpg
Lindi më (1982-05-16) 16 Maj, 1982 (38 vjeç)
Vendlindja Tiranë, Shqipëri
Emër tjetër Perparim Beqiri
Kombësia shqiptare
Nënshtetësia shqiptare, italiane
Profesioni Aktor
Vitet aktiv 2005-vazhdon
Vepra të njohura Connection, Panopticon, Il ritorno di Elena, Virus: Extreme Contamination
Qyteti ku jeton Romë, Itali

Rimi Beqiri (lindur më 16 maj 1982 në Tiranë) është një aktor shqiptar[1], që jeton dhe punon në Itali. Është njohur për rolet e tij në filmat Connection, Panopticon dhe Il ritorno di Elena si dhe një sërë filmash të tjerë.[2].

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rimi Beqiri (i lindur si Perparim Beqiri) u lind më 16 maj 1982 në Tiranë. Në moshën 16 vjeçare largohet nga Shqipëria dhe shkon në Firence, Itali, te xhaxhai i tij. Në vitin 2004, ai regjistrohet në shkollën Scuola Nazionale Cinema Indipendente (Shkolla Nacionale e Kinemasë së Pavarur) ku arriti të luante në disa filma me metrazh të gjatë dhe të shkurtër të prodhuar nga vetë shkolla.[2][3]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008, Beqiri shkon në Romë, qytet në të cilin jeton aktualisht, dhe diplomohet si aktor dhe si asistent regjisor në Accademia Internazionale di Teatro (Akademia Ndërkombëtare e Teatrit). Pas diplomimit, fillon hapat e para profesionale dhe merr pjesë në disa seriale televizive "I Cesaroni 3" (2009), "Il Commissario Rex 7" (2014), "Un Passo Dal Cielo 3" (2015). Gjithashtu ka marrë pjesë edhe në disa produksione te filmave Indipendente të tilla si "Dov'è Sisifo" (2005), "The Darkest Night" (2008), "Reality News" (2011), "Connections: segment Hobo" (2013), "The Plastic Cardboard Sonata" (2015).[2][3] Është co-protagonist në filmin "Festina Lente"[2] si dhe në filmin horror "Virus: Extreme Contamination".[2][4][5][6][7][8] Pastaj është protagonist në filmin "Altin In Città" (2017), dhe "Insidia Nemories" (2017)[2].

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dominio maschio (metrazh i shkurter), regjia Leonardo Fiaschi (2004)
 • Black out (metrazh i shkurter), regjia Parlind Prelashi (2004
 • Le cose lì dentro (metrazh i shkurter), regjia Domenico Alecci dhe Luis Rosati (2006)
 • In two madness (metrazh i shkurter), regjia Mac Gheri (2006)
 • Spiragli di coscienza (metrazh i shkurter), regjia Salvatore Vitiello (2006)
 • Y-teaser (metrazh i shkurter), regjia Salvatore Vitiello (2007)
 • The darkest night, regjia Salvatore Vitiello (2008)
 • Reality news, regjia Salvatore Vitiello (2011)
 • Connections-Segment: HOBO, regjia Daniele Misischia (2013)
 • 17 a Mezzanotte-Segment: IL RITORNO DI ELENA, (metrazh i shkurter) regjia Daniele Misischia (2013)
 • Ergo Proxy: Awareness (metrazh i shkurter), regjia Daniele Misischia (2014)
 • The Plastic Cardboard Sonata, regjia Enrico Falcone e Piero Persello (2015)
 • Festina lente: Make haste slowly, regjia Lucilla Colonna (2016)
 • Panopticon (web series), regjia Daniele Misischia (2016)
 • Virus: Extreme Contamination, regjia Domiziano Cristopharo (2016)
 • InterNos (metrazh i shkurter), regjia Roberto Pantano (2016)
 • Sangue misto-Segment: MOCHI (metrazh i shkurter), regjia Paolo del Fiol (2016)
 • Altin in città, regjia Fabio del Greco (2017)

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • I Cesaroni 3, regjia Francesco Pavolini (2008) - serial televiziv - episodi 24 Padre padrone
 • Quando la banda passò, regjia Stefano Maria Bianchi - për programin LA7 Servizio Pubblico (2012)
 • Il Commissario Rex 7, regjia Manetti Bros (2014) - serial televiziv - episodi 893 Guardia spalle boss Albanese 2
 • Un passo dal cielo 3, regjia Jan Maria Michelini (2014) - serial televiziv - ep.10 La scomparsa di Pietro, ep.17 La leggenda vivente

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sketch Teatrali, regjia M. Tondi (2006)
 • L'azienda delle risposte, regjia A. Craig (2006)
 • Lo sposo, regjia A. Craig (2008)
 • La saga troiana, regjia F. Bianconi e L. Pasquali (2008)
 • Gangster Stories, regjia M. Paciotti (2009)
 • Esuli dal passato, regjia F. Bianconi (2009)
 • King Lear King (W. Shakespeare), regjia M. Paciotti (2009)
 • Tito Andronico (W. Shakespeare), regjia S. Marcotullio (2010)
 • Clown Caffé, regjia S. Marcotullio (2010)
 • La lezione (E. Ionesco), regjia S. Marcotullio (2010)
 • Araba Fenice, regjia F. Bianconi, M. Paciotti, L. Pasquali (2011)

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 shtator 2016. Marrë më 28 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e f http://www.imdb.com/name/nm5698902/bio?ref_=nm_ov_bio_sm
 3. ^ a b https://www.e-talenta.eu/members/profile/rimi-beqiri
 4. ^ http://gazetasheshi.com/2016/03/26/halil-budakova-sjell-filmin-e-pare-horror-ne-kosove-video/[lidhje e thyer]
 5. ^ http://rtv21.tv/web/halil-budakova-ben-film-horror-video/[lidhje e thyer]
 6. ^ https://ilirianews.mk/?p=53289[lidhje e thyer]
 7. ^ http://lajmifundit.al/2016/03/film-horror/
 8. ^ http://telegrafi.com/realizohet-filmi-pare-horror-ne-kosove-video/

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]