Jump to content

Rion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rion (Río, dikur Ῥίον , Rhíon ; Latinisht: Rhium ) është një qytet në periferi të Patras dhe një ish- komunë në Achaea, Greqia Perëndimore, Greqi . Që prej reformës së qeverisjes vendore të vitit 2011, është pjesë e bashkisë Patras, njësi bashkiake e së cilës. [1] Njësia bashkiake ka një sipërfaqe prej 98.983 km 2 . [2] Njësia bashkiake kishte një popullsi prej 14,622 banorësh në vitin 2011. Kampusi i Universitetit të Patrës dhe Kazino Rio ndodhet në Rio.

Emri Rio (dhe forma e tij më e vjetër Rhion ) rrjedh nga greqishtja ῥίον ( rhion ), në përgjithësi që do të thotë "pjesë e ῥίς ndoshta nga ῥίς ( rhis ), që do të thotë "hundë", por edhe "shkurtimë e tokës". Forma më e hershme e vërtetuar e fjalës është greqishtja 𐀪𐀍 , ri-jo, shkruar me shkrimin linear B rrok. [3]

Rioni është njësia komunale më veriore e gadishullit të Peloponezit. Ai shtrihet përgjatë bregut juglindor të Gjirit të Patras, rreth 7 km në verilindje të qendrës së qytetit të Patrës. Ngushtica e afërt e Rios, e kaluar nga ura Rio-Antirrio, ndan Gjirin e Patrës nga Gjiri i Korinthit në lindje. Qyteti dominohet nga mali Panachaiko në juglindje.

Nëndarja administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njësia bashkiake Rio ndahet në komunitetet e mëposhtme (fshatrat përbërës në kllapa):

 • Agios Vasileios
 • Aktaio
 • Ano Kastritsi
 • Arachovitika (Arachovitika, Kato Arachovitika)
 • Argyra
 • Drepano
 • Kato Kastritsi (Kato Kastritsi, Magoula)
 • Pititsa
 • Platani
 • Psathopyrgos (Psathopyrgos, Kato Rodini)
 • Rio
 • Sella
Viti Rrethi bashkiak Bashkia
1981 2012 -
1991 3,496 10280
2001 5231 13,291
2011 5252 14622
 1. ^ "ΦΕΚ B 1292/2010, Kallikratis reform municipalities" (në greqisht). Government Gazette (Greece).
 2. ^ "Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)" (PDF) (në greqisht). National Statistical Service of Greece.
 3. ^ Found on, among others, the PY An 1 tablet.