Risani

Coordinates: 42°30′53″N 18°41′42″E / 42.51472°N 18.69500°E / 42.51472; 18.69500
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Risani

Risani është lagje e venbanimit të Kotorit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Risani ka klimë mediterane, me temperaturë mesatare vjetore 15.8 gradë C.

-Me temperaturë mbi 25 gradë C - 124.8 ditë

-me temperaturë mbi 30 gradë C - 49.8 ditë

-me temperaturë nën 0 gradë C -4.3 ditë.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Risani është qyteti më i vjetër në bokën e Kotorit. Është krijuar kah mesi i shekullit të III-të p.l.k. Sipas shënimeve antike dihet se e kan themeluar ilirët , fisi Rison, nga i cili edhe e ka marrë emrin Risinium. Në ketë qytet duhet të ketë sunduar edhe mbrti ilir Ballai.

Thuhet se ka qenë qytet i pasur dhe qytet i bukur. Ka qenë qendër e Detarisë, tregtisë dhe i zejtarisë së shtetit ilir. Në të janë prodhuar edhe monedhat. Para sulmit nga romakët , kah viti 229 mbretëresha ilire Teuta Risanin e krijoi qendër administrative. Kur edhe Risani ra nën sundimin e romakëve mbretëresha Teuta bëri vetëvrasje, është gjuajtur në det.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 969
1953 1038
1961 1227
1971 1461
1981 1766
1991 2047
2003 2117

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


42°30′53″N 18°41′42″E / 42.51472°N 18.69500°E / 42.51472; 18.69500