Jump to content

Robert Menasse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Robert Menasse

Robert Menasse (i lindur më 21 qershor të vitit 1954 në Vjenë) është një shkrimtar Austriak.

Si një student, Menasse ka studiuar në studimet gjermane, filozofi dhe shkenca politikeVjenë, Salzburgut dhe në Mesina. Në vitin 1980 ai përfundoi doktoraturën e tij të tezës "Der Typus des Außenseiters im Literaturbetrieb. Jam Beispiel Herman Schürrer" ("Fenotipi i huaj brenda letërsisë").

Në mes të vitit 1981 dhe të vitit 1988 Menasse punoi si një ligjërues i ri në Institutin e Teorisë së Letërsisë në Universitetin e San-Paulo-s, Brazil. Ai ka punuar si publicist i pavarur, gazetar dhe përkthyes i novelave nga portugalishtja në gjermanisht.

Romani i tij i parë Sinnliche Gewissheit, i botuar në vitin 1988, është një përrallë gjysmë-autobiografie e Austriakëve që jetojnë në mërgim në Brazil. Revista Literatur und Kritik publikoi poezinë e parë të Menasse ("Kopfwehmut") në vitin 1989. Romanet e tij më të fundit ishin Selige Zeiten, brüchige Welt (1991, përkthyer në anglisht si Krahët e Gurit ISBN 0-7145-4295-4), Schubumkehr (1995) dhe Die Vertreibung aus der Hölle (2001). Në vitin 1990, Robert Menasse ishte shkrimtari i parë që fitoj çmimin Heimito von Doderer. Që prej kthimit në Evropë nga Brazili, Menasse kryesisht ka jetuar në qytetet e Berlinit, Vjenës dhe Amsterdamit. Ai aktualisht jeton në Vjenë dhe është i martuar.

Gjuha e Menasse-it është ndonjëherë e gjallë dhe ndonjëherë në mënyrë delikate sarkastike. Temat periodike në romanet të tij janë të vetmia dhe tjetërsimisi rezultat i rrethanave jetësore të personazheve të tij. Në punën e tij Menasse shpesh kritikon formën e heshtur të antisemitizmit ende i përhapur në botën gjermano-folëse sot.

Ai gjithashtu ka shkruar disa ese në Austri (sidomos në identitetin austriak dhe histori; "Land ohne Eigenschaften" (1992 a.o.). Më së fundmi, ai shkroi për të ardhmen e Evropës dhe Bashkimit Evropian, duke kritikuar tendencat e ri-shtetëzimit (veçanërisht në Gjermani, por edhe në vendet tjera) dhe lëvizjet anti-Evropiane të integrimit, të cilat janë një reagim ndaj krizës financiare të 2007-2008 dhe pas saj (Euro krizave) ("Der europäische Landbote", 2012). Që nga viti 2011 Menasse ka qenë përzgjedhës i një shkrimtari në rezidencën e programit në fondacioni një botë në Sri Lanka.[1]

 • Çmimin Heimito von Doderer  1990
 • Çmimin Alexander Sacher Masoch Çmimin 1994
 • Österreichischer Staatspreis für Kulturpublizistik 1998
 • Çmimin Jozef Breitbach 2002
 • Çmimin Friedrich Hölderlin 2002
 • Çmimin Lion Feuchtwanger 2002
 • Çmimin Marie Luise Kaschnitz 2002[2]
 • Çmimin Erich Fried 2003[3]
 1. ^ Cf. Karin Cerny: Sri Lanka: Hintereingang ins Paradies, profil, 21.08.2014
 2. ^ "Der Marie-Luise-Kaschnitz-Preis". Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2010. Marrë më 8 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Erich Fried Preis