Roger Martin du Gard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Roger Martin du GardNobel prize medal.svg
Roger Martin du Gard 1937.jpg
Ditëlindja:22 mars 1881
Vendlindja:Neuilly-sur-Seine, Hauts-de-Seine Franca Franca
Ditëvdekja:22 gusht 1958
Vendvdekja:Sérigny, Orne Franca Franca
Kombësia:ffranceze
Zhanri:prozë

Roger Martin du Gard (Neuilly-sur-Seine, 22 mars 1881 - Bellerneu, 22 gusht 1958), shkrimtar francez. Fitues iÇmimit Nobel për letërsi, për vitin 1937.

Romani i parë i suksesshëm i tij ishte Jean Barois, I botuar në vitin 1913. Por, veicioze e Du Gardov, është seia prej 8 librave me titull Thibaultovët (1922 - 1940). Du Gard mik deri në vdekje me André Giden. Gjatë luftës së dytë botërore ishte në Nicë, ku përgatiti një roman, i cili mbeti i pa përfunduar.

Roger Martin du Gard, vdiq më 22 gusht 1958, dhe është, i varrosur në një paralaxhe të Nicës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Roger Martin du Gard – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale