Rok Stipçeviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rok Stipčević
Stipčević playing for Zadar
No. 6 – Krka
PozitaPoint guard
LigaSlovenian League
ABA League First Division
Personal information
Lindi mě20 maj 1986
Maribor, SR Slovenia,
SFR Yugoslavia
KombësiaCroatian
Lartësia1.85 m (6 ft 1 in)
Pesha85 kg (187 lb)
Career information
NBA draft2008 / Undrafted
Karriera e lojës2003–present
Historia e karrierës
2003–2010Zadar
Career highlights and awards
Medals
Men's basketball
Kombëtarja: Stampa:Bk
Mediterranean Games
Ari 2009 Italy Team

Rok Stipčević (lindur më 20 maj 1986) është një basketbollist profesionist kroat për Krka të Ligës Sllovene. Duke qenë me gjatësi prej 1.86 m (6 ft 1 in), ai luan në pozicionin e rojës së pikës .

Karriera profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stipçeviq u rrit në Zarë, Kroaci, ku filloi të luante basketboll për KK Zadar, duke iu bashkuar ekipit të seniorëve në 2003. Në sezonin 2005/06 ai u huazua te KK Borik Puntamika . Ai luajti për Pallacanestro Varese në sezonin 2010–11. [1] Stipiçeviq është me origjinë arbanase ( shqiptare ). [2]

Më 11 korrik 2012, ai nënshkroi një sezon me një opsion për një të dytë me Emporio Armani Milano . [3] Ai u largua nga ata në janar 2013 dhe nënshkroi me Scavolini Pesaro deri në fund të sezonit. [4] Në shtator 2013, ai nënshkroi një marrëveshje njëvjeçare me Tofaş SK [5] Në shtator 2014 ai nënshkroi me skuadrën italiane Virtus Roma . [6]

Më 14 korrik 2015, Stipčević nënshkroi një kontratë njëvjeçare me klubin italian Dinamo Sassari . [7]

Pasi kaloi pjesën më të madhe të sezonit 2019–19 duke luajtur për Rytas Vilnius në Ligën Lituaneze, në qershor 2019 Stiočević nënshkroi një marrëveshje dyvjeçare me Fortitudo Bologna . [8] Ai kishte mesatarisht 3.5 pikë dhe 1.7 asistime për ndeshje. Më 18 gusht 2020, ai nënshkroi me Krka . [9]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte anëtar i ekipeve kombëtare kroate të të rinjve U16, U18, U20 dhe është anëtar aktual i Kombëtares së Kroacisë për të rriturit. Me ta, ai mori pjesë në Kampionatin Botëror 2010 dhe Kampionatin Evropian 2011. Ai gjithashtu përfaqësoi Kroacinë në EuroBasket 2015, [10] ku u eliminuan në finalen e tetë nga Republika Çeke . [11]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ COLPO CIMBERIO: INGAGGIATO IL PLAY CROATO STIPCEVIC (in italisht)
 2. ^ "Arbanasi su se prvo doselili u Zemunik". 2011-06-07. Marrë më 2018-11-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Olimpia Milano officially announced Rok Stipcevic". Sportando. Marrë më 31 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Pesaro officially signs Rok Stipcevic". Sportando.net. 4 janar 2013. Marrë më 4 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Tofas Bursa signs Rok Stipcevic". Sportando.net. Marrë më 4 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Rok Stipcevic (ex Tofas) agreed terms with Virtus Acea". eurobasket.com. Marrë më 28 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Dinamo Sassari puts Stipcevic at point guard". Euroleague.net. 14 korrik 2015. Marrë më 14 korrik 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Fortitudo Bologna signs Rok Stipcevic". sportando. 10 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2019. Marrë më 14 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Rok Stipcevic joins Krka Novo Mesto". Sportando. 20 gusht 2020. Marrë më 20 gusht 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "CROATIA UNVEIL AMBITIOUS EUROBASKET SQUAD". eurobasket2015.org. 4 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2015. Marrë më 13 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "CZECHS MAKE FIRST QUARTER-FINAL TRIP". .eurobasket2015.org. 13 shtator 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2015. Marrë më 13 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]