Rothenburg ob der Tauber

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rothenburg ob der Tauber
Qytezë
noform
Plönlein me Sieberstor (majtas) dhe Kobolzeller Tor (djathtas)
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Rothenburg ob der Tauber is located in Gjermania
Rothenburg ob der Tauber
Rothenburg ob der Tauber

Koordinatat: 49°23′V 10°11′L / 49.383°V 10.183°L / 49.383; 10.183

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Shteti federal Bavaria
Distrikti Ansbach
Kryetari i Bashkisë Walter Hartl
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 41,68 km2
Lartësia 430 m (m.n.d.)
Popullsia 11.243[1] banorë (31 dhjetor 2018)
Dendësia 270 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET / CEST (UTC+1/+2)
Kodi Postal 91541
Prefiksi 09861
Targa AN, DKB, FEU, ROT
Faqja Zyrtare www.rothenburg.de

Rothenburg ob der Tauber (Shqiptimi gjermanisht: [ˈʁoːtn̩bʊʁk ʔɔp deːɐ̯ ˈtaʊbɐ]) është një qytezë në distriktin AnsbachMittelfranken, një nga shtatë qarqet e Bavarisë, Gjermani. Është i njohur për qytezën e tij të vjetër të mesjetës të ruajtur mirë, një destinacion për turistët nga e gjithë bota.

Rothenburg ishte një qytet i lirë perandorak nga Mesjeta e vonë në vitin 1803. Më 1884 Johann Friedrich (von) Hessing (1838–1918) ndërtoi Wildbad Rothenburg o.d.T. 1884-1903.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri "Rothenburg ob der Tauber" është gjermanisht për "Kalaja e kuqe mbi Tauber". Kjo ndodh sepse qyteza është e vendosur në një pllajë me pamje nga lumi Tauber. Sa i përket emrit "Rothenburg", disa thonë se vjen nga fjalët gjermane rot (e kuqe) dhe burg (rrëmbyes, vendbanim i fortifikuar mesjetar), duke iu referuar ngjyrës së kuqe të kulmeve të shtëpive që dalin nga lumi.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bayerisches Landesamt für Statistik – Tabelle" (në gjermanisht). 10 korrik 2019.