Rrëmbimi i Evropës (Reni)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrëmbimi i Evropës - Guido Reni

Rrëmbimi i Evropës është një pikturë e piktorit italian Guido Reni, e porositur nga ana e Władysław IV Vasa. Vepra është përfunduar në mes viteve 1637 dhe 1639. Këtu paraqitet rrëmbimi i Europës nga ana e Zeusit në formën e një demi. Më vonë ishte Denis Mahon, ai i cili e huazoi atë në Galerinë Kombëtare, ku edhe është e ekspozuar.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Finaldi, Gabriele (2011-04-28). "Sir Denis Mahon obituary". The Guardian. London. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)