Jump to content

Rrezet e diellit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rrezet e diellit shkëlqejnë përmesë reve.

Rrezet e diellit janë një pjesë e rrezatimit elektromagnetik të dhëna nga Dielli, në veçanti rrezet infra të kuqe, drita e dukshme, dhe rrezet ultravioletë. Në Tokë, rreze e diellit filtrohet nga atmosfera e tokës, dhe është e dukshme gjatë ditës kur Dielli është mbi horizont. Kur rrezatimi direkt diellor nuk është i bllokuar nga retë, ajo quhet si kohë me diell, një kombinim i dritës të ndritshme dhe të nxehtit ndriçues.

Hulumtuesit mund të regjistrojnë rrezet e diellit me regjistrues të rrezeve diellore, piranometër ose pirheliometër.

Rrezes diellore i merr rreth 8.3 minuta për të arritur tokën nga sipërfaqja e diellit. Një foton duke filluar nga qendra e Diellit që ndryshon drejtimin çdo herë që ballafaqohet me një grimcë të ngarkuar dhe mund të marrë 10,000 deri 170,000 vite për të arritur në sipërfaqen e diellit [1].

  1. ^ "NASA: The 8-minute travel time to Earth by sunlight hides a thousand-year journey that actually began in the core". NASA, sunearthday.nasa.gov. Marrë më 2012-02-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]