Rruga e Qumështit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Galaktika Rruga e Qumështit
ESO-VLT-Laser-phot-33a-07 rsz.jpg
Një pamje e galaktikës në mbrëmje
Të dhënat e vëzhgimit
Lloji SBc
Diametri 100,000-120,000 vite dritë (30-37 kpc)[1]
Trashësia 1,000 vite dritë[1]
Numri i yjeve 300±100 bilion [2][3]
Ylli më i vjetër 13.2 bilion vjeçar[4]
Masa 1.0-1.512 M (2-342 kg) [5]
Largesa e Diellit nga qendra e galaktikës 27,200 ± 1,100 vite dritë[6]
Shiko edhe: Galaktika

Rruga e Qumështit është galaktika që përmban Sistemin tonë Diellor.[7][a]. Ky emër rrjedh nga pamja e saj në formën e një vije të hollë që shkëlqen dhe që ka një aspekt "qumeshtor". Rruga e Qumështit ka formën e një spiraleje me një diametër prej 100.000-120.000 vite dritë[1] dhe përmban rreth 400-600 bilion yje por edhe 1 trilion.[1] si dhe 160 miliardë planete.[8]


Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b c d Samar Safi-HarbHow large is the Milky Way?. NASA: Ask an Astrophysicist. Vizituar në 28 nëntor 2007.
  2. ^ NASA – Galaxy. Nasa.gov (29 nëntor 2007). Vizituar në 10 gusht 2010.
  3. ^ Dec16th2008: How Many Stars are in the Milky Way?. Universe Today. Vizituar në 10 gusht 2010.
  4. ^ (2007) "Discovery of HE 1523-0901, a Strongly r-Process-enhanced Metal-poor Star with Detected Uranium". The Astrophysical Journal 660 (2). doi:10.1086/518122. 
  5. ^ McMillan, Paul J. (July 2011). "Mass models of the Milky Way". Monthly Notices of the Royal Astronomical Society 414 (3): 2446–2457. Bibcode:2011MNRAS.414.2446M. doi:10.1111/j.1365-2966.2011.18564.x. 
  6. ^ (2009) "Monitoring Stellar Orbits Around the Massive Black Hole in the Galactic Center". The Astrophysical Journal 692 (2). doi:10.1088/0004-637X/692/2/1075. 
  7. ^ Collins Elementary English Dictionary – Complete and Unabridged 1991-2003 - Milky Way / The American Heritage Science Dictionary 2005 - Milky Way noted at thefreedictionary.com
  8. ^ Xhesika Berman (16 janar 2012). Galaktika Rruga e Qumështit përmban 160 miliardë planete. VOA News.