Rruga magjistrale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shenja e Rrugës Magjistrale M-2Kosovë
Magjistralja për Evropën

Rruga magjistrale ose Magjistralja (Latin: magis - magistrale - e madhe) e ka kuptimin e rrugës publike zyrtarisht të kategorizuar si një rrugë magjistrale, që lidhë dy ose më shumë qytete të mëdha dhe të cilat mund të shërbejnë si lidhje me rajonet fqinje të një shteti të caktuar. [1] Për shembull, linja hekurudhore mes Parisit dhe Kievit njihet me emrin Magjistralja Paris - Kiev, ndërsa rruga transevropiane mes Parisit - Bratisllavës dhe Budapestit njihet me emrin Magjistrala për Evropën (anglisht: Magistrale for Europe; frëngjisht: Magistrale européenne; gjermanisht: Magistrale für Europa, etj. Në Gadishullin Ballkanik rruga magjistrale më e njohura është Magjistralja e Adriatikut, ndërsa në Kosovë më e njohura është Rruga Magjistrale M-2.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2020. Marrë më 3 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)