Magjistralja për Evropën

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Magjistralja për Evropën Paris - Bratisllavë
Rrugë hekurudhore e ndërtuar së voni për nevojat e Magjistrales Evropiane (Seksioni LGV në Francë)

Magjistralja për Evropën ose Magjistralja evropiane (anglisht: Magistrale for Europe; frëngjisht: Magistrale européenne; gjermanisht: Magistrale für Europa) është një projekt i linjës hekurudhore të Rrjetit Trans-Evropian të Transportit (TEN-T) për krijimin e një linje hekurudhore me shpejtësi të lartë midis Parisit dhe Bratislavës, me një degëzim në Budapest. Ajo është renditur si projekti TEN Nr 17 ParisBudapest nga ana e Komisionit Evropian në vitin 1995 dhe është tashmë në proces e sipër. [1]

Magjistrala për Evropën shërben si një lidhje për rreth 34 milion njerëz në pesë vende evropiane. Gjatësia e përgjithshme e itinerarit nga Parisi në Budapest është 1,592 kilometres (989 mi)[2] [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "TEN-T priority axes and projects 2005" (PDF). Trans-European Transport Network (në anglisht). European Commission. 2005. (14.4 MB, axis No 17, p44)
  2. ^ "Archived copy" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-11-17. Marrë më 2011-07-16.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ Charles Gautier (24 mars 2017). "Ces projets français réalisés grâce aux aides européennes". Le Figaro (në frëngjisht). Marrë më 20 qershor 2020.