Sérandon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sérandon
Komunë
noform
Pamje nga Sérandon
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Sérandon is located in Franca
Sérandon
Sérandon
45°21′37″V 2°20′15″L / 45.3603°V 2.3375°L / 45.3603; 2.3375Koordinatat: 45°21′37″V 2°20′15″L / 45.3603°V 2.3375°L / 45.3603; 2.3375
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Akuitania e Re
Departamenti Corrèze
Qarku Arrondissement Ussel
Kantoni Neuvic
Ndërbashkësia Les Gorges de la Haute Dordogne
Kryetari Huguette Martinerie
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 34.48 km2
Popullsia 372 banorë
Dendësia 11 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 19160
INSEE 19256


Sérandon është një komunëFrancë. Auriac bën pjesë në departamentin Corrèzerajonit Nouvelle-Aquitaine.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962560—    
1968507−9.5%
1975448−11.6%
1982379−15.4%
1990342−9.8%
1999332−2.9%
2008349+5.1%
2014372+6.6%