Jump to content

Sage Publishing

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sage Publishing, më parë SAGE Publications, është një kompani botuese e pavarur akademike amerikane, e themeluar në vitin 1965 në New York City nga Sara Miller McCune dhe tani me qendër në lagjen Newbury Park të Thousand Oaks, Kaliforni .

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sage Publishing publikon më shumë se 1000 revista, më shumë se 800 libra në vit, [1] vepra referimi dhe produkte elektronike që mbulojnë biznesin, shkencat humane, shkencat sociale, shkencën, teknologjinë dhe mjekësinë. SAGE gjithashtu zotëron dhe boton nën gjurmët e Corwin Press [2] (që nga viti 1990), CQ Press [3] (që nga viti 2008), Learning Matters [4] (që nga viti 2011) dhe Adam Matthew Digital (që nga viti 2012). [5]

SAGE u themelua në vitin 1965 në New York City nga Sara Miller (më vonë Sara Miller McCune) [6] me ekzekutivin e Macmillan Inc. George D. McCune si mentor; [7] emri i kompanisë është një akronim i formuar nga shkronjat e para të emrave të tyre të dhënë. [7] SAGE u zhvendos në Kaliforninë Jugore në 1966, pasi Miller dhe McCune u martuan; McCune u largua nga Macmillan për t'u bashkuar zyrtarisht me kompaninë në atë kohë. [7] Sara Miller McCune mbeti presidente për 18 vjet, duke u zhvendosur në kryetar të bordit në 1984 (dhe ende ruan titullin e kryetarit ekzekutiv). Çifti vazhdoi të zhvillonte kompaninë së bashku deri në vdekjen e George McCune në 1990. [8]

Në vitin 2008, SAGE së bashku me dy kompani të tjera, paditën Universitetin Shtetëror të Gjeorgjisë për shkelje të pretenduar të të drejtës së autorit për shkak të faktit se fakulteti u ofronte studentëve fragmente materialesh. [9] Çështja përfundoi në vitin 2020 me humbjet e kompanive botuese. [9]

Në vitin 2018, SAGE raportoi një hendek mesatar të pagave gjinore në vitin 2017 prej 13.1% për fuqinë e saj punëtore në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa mesatarja ishte 10.3%. [10]

Në 2018, SAGE bleu Lean Library, një shërbim zgjerimi dhe zbulimi të shfletuesit, [11] i cili më pas u përball me kundërshtimin nga një pjesë e komunitetit akademik për të qenë në pronësi të një fitimprurëse, në krahasim me të dhënat e hapura, me burim të hapur dhe produktet jofitimprurëse. si Unpaywall që lehtëson përdorimin e veprave me akses të hapur . [12]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Welcome to SAGE". UK.SagePub.com. SAGE Publications. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2016. Marrë më 2 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "SAGE Imprints". SAGE Imprints Page. SAGE Publications. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2007. Marrë më 1 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Sage Publications USA acquires CQ Press from Times Publishing Co — May 30, 2008 - M&A Deal Snapshot". AlacraStore.com. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2012. Marrë më 8 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Sage acquires Learning Matters". The Bookseller. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2014. Marrë më 13 prill 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Verma, Henrietta (11 tetor 2012). "SAGE Acquires Adam Matthew". Library Journal Reviews. Media Source Inc. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2017. Marrë më 19 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Sara Miller McCune: Executive Profile & Biography". Bloomberg.com. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2018. Marrë më 2018-01-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c "The SAGE Story" (PDF). StudySites.SAGEpub.com. SAGE Publishing. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 19 nëntor 2018. Marrë më 19 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "In Memoriam George D. McCune 1924–1990". Journal of Conflict Resolution. 34 (4): 587. 1 dhjetor 1990. doi:10.1177/0022002790034004001. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Albanese, Andrew (2020-10-02). "Publishers Escape Fee Award as GSU E-Reserves Case Finally Ends". PublishersWeekly.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-06. Marrë më 2021-07-02.
 10. ^ "Four more academic publishers reveal gender pay gaps". www.thebookseller.com. Arkivuar nga origjinali më 2019-08-11. Marrë më 2019-08-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Ferguson, Christine L. (2019). "Leaning Into Browser Extensions". Serials Review. 45 (1–2): 51–56. doi:10.1080/00987913.2019.1624909. Arkivuar nga origjinali më 2023-01-27. Marrë më 2023-01-27. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Angelaki, Maria (2019-10-21). "Searching Open Access: steps towards improving discovery of OA in a less than 100% OA world". Unlocking Research. Arkivuar nga origjinali më 2020-07-19. Marrë më 2020-04-25. One area of concern is the ownership of Lean by SAGE Publications, in contrast to the ownership say of Unpaywall as a project of the open-source ImpactStory, and what this means for users' privacy. The concerns are shared by other libraries implementing Lean. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)