Jump to content

Saint-Afrique

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Afrik
Komunë
Ura dhe kisha në Shën Afrik
Ura dhe kisha në Shën Afrik
Stema Shën Afrik
VendiFranca
Sipërfaqja
1
110.960 km2 (42.842 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
8.018
 • Dendësia72/km2 (190/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Saint-Affrique ( Frëngjisht: [sɛ̃t‿afʁik] ; Languedocien : Sant Africa ; Shqip: Shën Afriku) është një komunëdepartamentin Avejron në Francën Jugore .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shën Afriku u rrit në shekullin e 6-të rreth varrit të Shën Afrikut, peshkop i Comminges . Në shekullin e 12-të një kështjellë u ndërtua në shkëmbin fqinj të Caylus . Përkatësia e Shën Afrikut u kundërshtua fuqishëm gjatë Luftërave Franceze të Fesë . Ai u pushtua përfundimisht nga Hygenotët deri në vitin 1629, kur u kap dhe u çmontua nga një ushtri mbretërore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Sorgues, një degë e Dourdou de Camarès, rrjedh nëpër komunë dhe përshkon qytetin. Dourdou de Camarès rrjedh në veriperëndim përmes pjesës perëndimore të komunës dhe përbën një pjesë të kufirit të saj veriperëndimor.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17933.578—    
18004.616+29.0%
18065.348+15.9%
18216.008+12.3%
18316.336+5.5%
18366.421+1.3%
18416.208−3.3%
18466.760+8.9%
18516.618−2.1%
18566.760+2.1%
18616.807+0.7%
18667.046+3.5%
18727.214+2.4%
18767.622+5.7%
18817.598−0.3%
18867.177−5.5%
18917.223+0.6%
18967.026−2.7%
19016.699−4.7%
19066.571−1.9%
19116.495−1.2%
19216.211−4.4%
19266.181−0.5%
19316.592+6.6%
19366.881+4.4%
19467.455+8.3%
19547.236−2.9%
19627.142−1.3%
19687.674+7.4%
19758.223+7.2%
19828.475+3.1%
19907.798−8.0%
19997.507−3.7%
20078.067+7.5%
20128.255+2.3%
20178.089−2.0%

Sajtet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një urë e vjetër mbi lumin Sorgue dhe disa megalite në lagje, veçanërisht, dollneni i Tiergues, janë me interes antikuar.