Saimir Tahiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sajmir Tahiri)
Shko te: navigacion, kërko
Saimir Tahiri
Saimir Tahiri.jpg
Ministër i Punëve të Brendshme
15 shtator 2013 – 19 mars 2017
Paraardhësi: Flamur Noka
Pasardhësi: Fatmir Xhafa
Të dhënat personale
Lindi më: 30 tetor 1979
Lindi në: Tiranë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan
Partia politike: PS


Saimir Tahiri (lindi më 30 tetor 1979, në Ti­ranë) është politikan shqiptar.

Jetëshkrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Tahiri vjen nga një familje me me origjinë nga Tepelena. Shkollën e mesme e kreu në Tiranë. Është diplomuar për Jurisprudencë në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Drejtësisë. Mbas kësaj përfundoi studimet Master për të Drejtë Publike pranë Departamentit të së Drejtës Publike në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Drejtësisë. Vazhdon studimet për mbrojtjen e Gradës Doktor Shkencash, në fushën e së Drejtës Parlamentare në Shqipëri.

Në vitin 2009, zgjidhet përfaqësues në Parlament i Partisë Socialiste për Qarkun Tiranë, në Legjislaturën XVIII të tij. Gjatë kësaj legjislature ka mbajtur funksionin e Nënkryetarit të Grupit Parlamentar. Që prej vitit 2011, Saimir Tahiri zgjidhet dhe ushtron detyrën e Kryetarit të Partisë Socialiste për Tiranën. Gjatë periudhës 2009 - 2013 ka qenë Anëtar i Komisionit Parlamentar për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut.

Që prej vitit 2008 mban titullin Avokat. Në vitet 2006 - 2008 ka qenë pedagog i jashtëm pranë Fakultetit të Drejtësisë dhe në disa institucione arsimore të larta.

Saimir Tahiri në vitin 2013 u emërua ministër i Brendshëm i Shqipërisë në qeverinë Rama-Meta.

Shiko dhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca dhe shënime[redakto | redakto tekstin burimor]