Fatmir Xhafaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fatmir Xhafaj
Skeda:Fatmir Xhafaj.jpg
Ministër i Brendshëm
In office
12 mars 2017 – 22 maj 2017
PasardhësiSajmir Tahiri
Pasuar ngaDritan Demiraj
In office
16 shtator 2017 – 6 nëntor 2018
PasardhësiDritan Demiraj
Pasuar ngaSandër Lleshi
Të dhënat vetjake
Lindur më17 maj 1959
Vlorë, Republika Popullore e Shqipërisë
Kombësiashqiptar
Profesioninëpunës

Fatmir Xhafaj ka lindur me 17 maj 1959. Deputet i Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë.

Është diplomuar për drejtësi në Fakultetin e Drejtësisë, Universiteti i Tiranës, dhe ka ushtruar profesionin e juristit dhe avokatit. Pas angazhimit të tij në politikë, Fatmir Xhafaj ka shërbyer si Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave, Ministër i Rregullimit të Territorit dhe Turizmit, dhe Ministër i Drejtësisë. Ka mbajtur postin e Sekretarit për Çështjet e Koordinimit në Partinë Socialiste dhe është anëtar i Kryesisë së Partisë, po ashtu si Kryetar i Komisionit të Përhershëm Parlamentar për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut. Ai është emëruar Ministër i Punëve të Brendshme në datën 24 mars 2017.[1],

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fatmir Xhafaj". Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2016. Marrë më 29 qershor 2013. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)