Salih el Megamisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Salih bin Auad el Megamisi (Arabisht: صالح بن عواد المغامسي) lindi më 17 tetor 1963, është dijetar islam nga Arabia Saudite. Ai është Imam i xhamisë së Kubës i Medinës. Ai ishte student i Bin Bazit.[1][2]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salih el Megamisi lindi më 1963 në rajonin e Medinës (el-Medine el-Mynevere). Ai u rrit dhe ishte edukuar në rajonin e Medinës. Ai e mësoi studimet e arabishtes dhe studimet Islame në Universitetin e Mbretit Abdul Aziz.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El Megamisi u bë mbikqyrës edukativ në departamentin e gjuhës arabe në regjionin e Medinës rreth vitit 1991. Rreth vitit 1994 (1415 hixhri), ai u bë antarë i Komisionit Islam për Haxhillëkun. Rreth vitit 2001 (1422 hixhri), ai u emërua si hatib (ai që jep hytben e xhumasë) në xhaminë e Mbretit Abdul Aziz në rajonin e Medinës. Rreth vitit 2005 (1426 hixhri), ai u bë anëtar në shenja shkencore në Kuran & Sunnet. Rreth vitit 2006 (1427 hixhri), ai u bë imam i xhamisë së Kubës. Rreth vitit 2010, ai u bë menaxher i përgjithshëm i Qendrës për hulumtime dhe atudime në Medine.[3]

Programet televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Pros of interpretation" - program javor në kanalin Al-Majd.
  • "Kattouf Dania" — takim mujor i cili mbahet në çdo dy hënë në kanalin Al-Majd.
  • "Bahrain Complex" - Serial në kanalin Al-Majd.
  • "Secretary place" — Program çdo të mërkurë në kanalin Katari (Qatari).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ward, Olivia (29 janar 2015). "West has doubts on repressive Saudi Arabia's king". The Star. Marrë më 25 gusht 2015.
  2. ^ Weinberg, David Andrew (27 janar 2015). "King Salman's Shady History". Foreign Policy. Marrë më 25 gusht 2015.
  3. ^ "Curriculum Vitae". alrasekhoon.com/. Marrë më 25 gusht 2015.