Samantha Lewthwaite

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Samantha Louise Lewthwaite  ; lindur më 5 dhjetor 1983), e njohur gjithashtu si Sherafiyah Lewthwaite ose Vejusha e Bardhë , është një terroriste britanike e cila është një nga të dyshuarit më të kërkuar për terrorizëm në botën perëndimore. Lewthwaite, e veja e bombarduesit terrorist të Londrës 7/7 Germaine Lindsay , akuzohet se ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 400 njerëzve. Ajo është një e arratisur nga drejtësia në Kenia, ku kërkohej me akuzën e posedimit të eksplozivëve dhe komplotit për të kryer një vepër penale dhe është subjekt i një njoftimi të kuq të Interpolit që kërkon arrestimin e saj me qëllim ekstradimin.

Samantha Lewthwaite
U lind në
Samantha Louise Lewthwaite[1]

5 Dhjetor 1983
Banbridge, County Down, Northern Ireland
KombësiaBritanike
Emrat e tjerëAsmantara • Sherafiyah • Sherafiyah Lewthwaite • White Widow • Natalie Webb • Asmaa Shahidah Bint-Andrews
ShkollimiShkolla e Studimeve Orientale dhe Afrikane, Universiteti i Londrës (pa diplomë)[2]
OrganizataAl-Shabaab
Njohur përTerrorizmi
Bashkëshorti/jaMartesa Germaine Lindsay (m. 2002; vdiq 2005)
Fëmijë4[3]

Lewthwaite dyshohej se ishte anëtar i grupit militant islamik radikal me bazë në Somali, Al-Shabaab . Ajo u akuzua për orkestrimin e sulmeve me granata në vendet jomuslimane të adhurimit, dhe besohet të ketë qenë pas një sulmi ndaj atyre që shikonin futboll në një bar në Mombasa gjatë Euro 2012 . Në shtator 2013, pati spekulime mbi përfshirjen e saj të mundshme në sulmin në qendrën tregtare Nairobi Westgate , edhe pse raporte të tjera hodhën dyshime mbi këtë, ose thanë se roli i saj ishte ekzagjeruar. Ajo u quajt "Vejusha e Bardhë" nga mediat e lajmeve, një lojë fjalësh që i referohet racës së saj dhe vdekjes së burrit të saj të parë dhe praktikës së referimit të kamikazeve çeçene si "vejusha të zeza".

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lewthwaite u lind nga prindërit Andrew dhe Elizabeth Christine ( neee Allen) Lewthwaite në Banbridge , County Down në 1983. Babai i saj është një ish -ushtar i Ushtrisë Britanike që shërbeu në Lancers Mbretërore 9/12 dhe kishte takoi nënën e saj ndërsa ai ishte i vendosur në Irlandën e Veriut në vitet 1970. [19] [20] [21] Pas lindjes së saj, familja jetoi për një periudhë të shkurtër në Irlandën e Veriut, ku babai i saj punonte si shofer kamioni, përpara se të vendosej në Aylesbury , Angli. Ajo mori pjesë në Elmhurstshkollën e mesme dhe shkollën e mesme Grange në Aylesbury. Ajo studioi për politikë dhe fe në Shkollën e Studimeve Orientale dhe Afrikane , Universiteti i Londrës , por e braktisi.

Lidhje të supozuara me Al-Shabaab[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perdorimi i pasaportës mashtruese

  1. ^ Stampa:Cite ueb
  2. ^ "'Vejusha e bardhë' Samantha Lewthwaite e kërkuar nga Interpoli". Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2015. Marrë më 7 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri i panjohur |botues= është injoruar (Ndihmë!); Parametri i panjohur |data= është injoruar (sugjerohet |date=) (Ndihmë!)
  3. ^ Pflanz, Mike. "Britanët 'ishin në fazat e fundit të komplotit për të bombarduar Kenia'". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Parametri i panjohur |data= është injoruar (sugjerohet |date=) (Ndihmë!); Parametri i panjohur |faqe= është injoruar (Ndihmë!); Parametri i panjohur |gazeta= është injoruar (Ndihmë!)