Samina Baig

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Samina Khayal Baig (Urdu: ثمینہ خیال بیگ‎; lindi më 19 shtator 1990)[1] është alpiniste pakistaneze. Ajo është femra e parë pakistaneze dhe personi i tretë nga Pakistani e cila u ngjit në Malin Everest. Ajo ishte në moshën 21 vjeçare kur u ngjit në Everest. Ajo poashtu është femra e parë pakistaneze e cila u ngjit në shtatë majat më të larta.[2][3][4]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Samina vjen nga fshati Shimshal, Pakistan. Ajo u trajnua si alpiniste në moshën 15 vjeçare nga vëllai i saj, Mirza Ali. Ajo është studente e arteve dhe filloi të ngjitet nëpër male kur ishte në moshën 4 vjeçare.[5] Samina u bë alpiniste profesionale që nga viti 2009.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mirza Ali, Pakistan Youth outreach, http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:HAV_Pn7M78MJ:pamirtimes.files.wordpress.com/2011/01/first-pakistani-woman-winter-expedition-details.docx+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=in, <http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:HAV_Pn7M78MJ:pamirtimes.files.wordpress.com/2011/01/first-pakistani-woman-winter-expedition-details.docx+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=in>. Retrieved on 21 maj 2013 
  2. ^ "samina. baig". BBC Urdu. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Samina Baig: First Pakistani woman to scale Mount Everest". The Express Tribune. 19 maj 2013. Marrë më 20 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "First Pakistani woman to scale Everest". The Hindu. 19 maj 2013. Marrë më 20 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Samina Baig Became the First Pakistani Woman to Scale Mount Everest". Jagran Josh. 20 maj 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 qershor 2013. Marrë më 20 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)