Jump to content

Schoklandi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Schokland (holandisht: Shhokland) është një ish-ishull në Zuiderzee holandeze, në komunën Noordoostpolder e që është edhe një vend i rëndësishëm i trashëgimisë kulturore botërore.

Historiku dhe përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schokland ishte një vend i nevojshëm për kalimin e këmbësorëve kështu që nga viti 1942 e këtej pushoi së qeni një ishull dhe u shëndrruar në Noordoostpolder. Tani ai është vetëm një pjesë toke e ngritur pak më lartë se pjesa tjetër e ku ende qëndron pjesërisht i paprekur muri mbrojtës. Më 1 prill të vitit 2014, ai kishte 8 banorë,[1] por në bazë të Statistikave të Holandës ka edhe njerëz të që jetojnë në ishullin e dikurshëm.

Sot Schoklandi është një vend i njohur i popullarizuar arkeologjik ku gjendet edhe Muzeu i Schoklandit. Schokland ishte vendi i pare ne Holande i njohur edhe nga UNESCO si Vend i Trashëgimisë Botërore.

Pamje nga Schoklandi
Pamje nga Schoklandi

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ (Dutch) Feiten en cijfers Arkivuar 19 prill 2014 tek Wayback Machine, Municipality of Noordoostpolder

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]