Jump to content

Seamus Heaney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Seamus Heaney
MRIA
Seamus Heaney (2009)
U lind më13 prill 1939
Castledawson, Northern Ireland Irlanda Irlanda
Vdiq më30 gusht 2013
Dublin, Irlandë Irlanda Irlanda
Kombësiairlandeze
Gjinitë letrarepoet
ÇmimeÇmimit Nobel për Letërsi në vitin 1995

Seamus Heaney Castledawson, 13 prill 1939Dublin, - 30 gusht 2013)</ref>[1] ishte poet irlandez fitues i Çmimit Nobel për Letërsi, në vitin 1995.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat më të rëndësishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1966: -{Death of a Naturalist}-
 • 1969: -{Door into the Dark}-
 • 1972: -{Wintering Out}-
 • 1975: -{North}-
 • 1979: -{Field Work}-
 • 1984: -{Station Island}-
 • 1987: -{The Haw Lantern}-
 • 1991: -{Seeing Things}-
 • 1996: -{The Spirit Level}-
 • 2001: -{Electric Light}-
 • 2006: -{District and Circle}-

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Seamus Heaney obituary The Guardian, 30 August 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Seamus Heaney – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 • Informacione biografike dhe bibliografike Arkivuar 8 tetor 2009 tek Wayback Machine
 • Fjala e mbajtur në ndarjen e mimit Nobel
 • Artikuj
 • Seamus Heaney at the Poetry Foundation
 • Seamus Heaney at the Poetry Archive
 • Seamus Heaney at the Academy for American Poets
 • Portraits of Heaney at the National Portrait Gallery, London
 • BBC Your Paintings in partnership PCF. Painting by Peter Edwards
 • Henri Cole (vjeshtë 1997). "Seamus Heaney, The Art of Poetry No. 75". The Paris Review. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!).
 • Lannan Foundation reading and conversation Arkivuar 19 shtator 2010 tek Wayback Machine with Dennis O'Driscoll, 1 October 2003. (Audio / video (40 mins). Prose transcript.
 • Seamus Heaney: Man of Words and Grace November-December 2013.
 • "History and the homeland" video from The New Yorker. 15 October 2008 Paul Muldoon, interviews Heaney. (1 hr).