Seget Donji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Seget Donji
—  Qytet  —
Seget Donji is located in Kroacia
Seget Donji
Seget Donji
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.52°0′0″V 16.23°0′0″L / 43.52000°V 16.23000°L / 43.52000; 16.23000 (Seget Donji)Koordinatat: 43.52°0′0″V 16.23°0′0″L / 43.52000°V 16.23000°L / 43.52000; 16.23000 (Seget Donji)
Popullsia 2.686 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Seget Donji (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2686 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2668 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 2466 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.67%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija