Jump to content

Selman el-Oude

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Selman al-Ouda

Salman bin Fahd bin Abdullah Al-Ouda (Arabisht: سلمان بن فهد بن عبد الله العودة‎‎; lindi më 14 dhjetor 1956) është shejh dhe dijetarë arab. Selmani është anëtar i Bashkimit Ndërkombëtar të Dijetarëve. Ai shfaqet në shumë emisione televizive dhe është autor i artikujve të gazetave.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Selman al-Ouda lindi në al-Basr afër qytetit Burejde, në Rajoni el-Kasim në qendër të Arabisë Saudite. Në Burejde, ai mësoi gramatikën e gjuhës arabe. jurispudencën e Hanbelive dhe hadithe. Ai e përfundoi doktoraturën filozofike në universitetin Muhammed ibn Saud.

Selmani i kaloi gjashtë vite në institutin edukativ në Burejde. Ai mësoi tek dijetarët Abdulaziz ibn Abdullah ibn Bazi, Muhammed ibn Uthejmin dhe Abdullah ibn Xhibrin. Ai dilpomoi në Falkutetin e Sheriatit në Kasim, pastaj u bë mësues në institutin e shkencave në Kasim. Ai ka shkruar një libër e cila titullohet "Mos gabo".[2]

Selmani ka qenë në burg për pesë vite nga viti 1994 deri në vitin 1999, për shkak disa librave dhe ligjëratave që ka jepur. Fama e tij u përhap nga viti 2006 dhe 20,000 myslimanë britanezë të rinjë ka marrur pjesë në një ligjëratë të tij. Selmani ka mbi 4,000 shokë në Facebook dhe mbi një milionë fansa në faqen e tij.[3]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Today (Uebfaqja e tij zyrtare)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Murad Batal Al-shishani (2009-11-25). "Ibrahim al-Rubaish: New Religious Ideologue of al-Qaeda in Saudi Arabia Calls for Revival of Assassination Tactic". The Jamestown Foundation. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2009. Marrë më 19 gusht 2020. ...al-Rubaish released a book criticizing Shaykh Salman al-Ouda because of the latter's "alliance" with the Saudi regime. The shaykh, who directs the website Islam Today, has condemned the 9/11 attacks and used his media access to rebuke Osama bin Laden as a killer of innocent people. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "http://islamtoday.net/salman/aboutus.htm Arkivuar 13 nëntor 2016 tek Wayback Machine." Sheik Salman Al-Audah's website.
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2010. Marrë më 3 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)