Jump to content

Semundja e gurëve veshka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sëmundja e gurëve në veshka, e njohur ndryshe edhe si nefrolithiasis ose urolithiasis, është një sëmundje (kristalopati) ku materiali i fortë (guri) zhvillohet në traktin urinar . [1] Gurët në veshka zakonisht formohen në veshka dhe e lënë trupin në rrjedhën e urinës. [1] Një gurë i vogël në veshka mund të kalojë pa shkaktuar simptoma ose probleme por nëse një gur rritet më shumë se 5 millimetres (0.2 in), ai mund të shkaktojë bllokim të ureterit, që rezulton në dhimbje të mprehta dhe të forta në pjesën e poshtme të shpinës ose në bark . [1] [2] Gurët ne veshka mund te shkaktojnë gjithashtu gjak në urinë, të vjella dhe urinim të dhimbshëm . [1] Rreth gjysma e njerëzve që kanë pasur gurë në veshka do të kenë një tjetër brenda dhjetë viteve sepse guri në veshka mund të rikrijohet. [3]

  1. ^ a b c d "Kidney Stones in Adults". shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2015. Marrë më 22 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Miller NL, Lingeman JE (mars 2007). "Management of kidney stones". BMJ. 334 (7591): 468–72. doi:10.1136/bmj.39113.480185.80. PMC 1808123. PMID 17332586. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Morgan MS, Pearle MS (mars 2016). "Medical management of renal stones". BMJ. 352: i52. doi:10.1136/bmj.i52. PMID 26977089. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)