Sergei Aleinikov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sergei Aleinikov
Të dhënat personale
Emri i plotëSergei Aleinikov
Data e lindjes (1961-11-07) 7 Nëntor, 1961 (59 vjeç)
Vendi i lindjesMinsk, Bjellorusia
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1981–1989Dinamo Minsk220(31)
1989–1990Juventus30(3)
1990–1992Lecce59(2)
1993–1996Gamba Osaka83(14)
1996IK Oddevold5(0)
1997Anagni
1998Corigliano9(1)
Ekipi kombëtar
1984–1992Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik77(6)
1992–1994Flag of Belarus.svg Bjellorusia4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Sergei Aleinikov (lindur më 7 Nëntor 1961) është një ish-futbollist bjellorusas.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik
Vite Ndeshje Gola
1984 6 0
1985 14 1
1986 10 1
1987 8 1
1988 15 2
1989 7 0
1990 5 0
1991 8 1
1992 4 0
Gjithsej 77 6
Flag of Belarus.svg Bjellorusia
Vite Ndeshje Gola
1992 1 0
1993 2 0
1994 1 0
Gjithsej 4 0

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]