Jump to content

Sergio (film 2020)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sergio
Regjia ngaGreg Barker
Shkruar ngaCraig Borten
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaAdrian Teijido
MontazhiClaudia Castello
MuzikaFernando Velázquez

Kompanitë prodhuese
  • Black Rabbit Media
  • Anima Pictures
  • Itapoan
Shpërndarë ngaNetflix
Data e publikimit
28 janar 2020 (Sundance)
17 prill 2020 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
118 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht

Sergio është një film dramë biografik amerikan i vitit 2020 për diplomatin e Kombeve të Bashkuara Sérgio Vieira de Mello. Filmi është drejtuar nga Greg Barker, me skenar nga Craig Borten. Në të luajnë Wagner Moura, Ana de Armas, Garret Dillahunt, Clemens Schick, Will Dalton, Bradley Whitford dhe Brían F. O'Byrne.[1]

Filmi pati premierën botërore në Festivalin e Filmit Sundance më 28 janar 2020. U publikua më 17 prill 2020, nga Netflix.

Në vitin 2003, Përfaqësuesi Special i Kombeve të Bashkuara në Irak, Sérgio Vieira de Mello, është viktimë e një bombardimi dhe mbetet i bllokuar në bodrumin e hotelit ku ai punonte në Bagdad.

Tre muaj më parë Sergio është martuar por në martesë nuk ka asnjë ndjenjë dashurie. Në vend të kësaj, ai angazhohet të jetë me Carolina, të dashurën dhe kolegen e tij. Kundër këshillës së Carolina, Sergio vendos të shkojë në Bagdad pas pushtimit të Irakut më 2003, në mënyrë që të ndihmojë irakianët të arrijnë pavarësinë dhe të negociojnë tërheqjen e trupave amerikane. Ai vjen në një mosmarrëveshje me diplomatin amerikan Paul Bremer i cili kundërshton metodat e tij pavarësisht presionit nga Shtetet e Bashkuara dhe lufton kundër pushtimit të Irakut nga SHBA. Ai madje këmbëngul që të mos ketë roje amerikane në kampin bazë të OKB-së për t'u ndarë nga pushtuesit amerikanë.

Sergio vritet nga një sulm terrorist që ndodh në kampin bazë të OKB-së. Më vonë, SHBA-të tërhiqen nga Iraku duke çuar në një luftë të gjatë civile, por kolegu i Sergios i plagosur rëndë, Gil Loescher, mbijeton pavarësisht se i janë prerë të dyja këmbët dhe Carolina kthehet në punën e saj të drejtësisë në Rio.

Përgjigje kritike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes filmi ka një vlerësim të miratimit prej 45% bazuar në vlerësimet nga 47 kritikë, me një vlerësim mesatar prej 5.4/10. Konsensusi i kritikëve të faqes në internet thotë: "Ndërsa historia e jetës reale që frymëzoi Sergio është padyshim e denjë për një biografi, qasja e tij e gabuar ndaj subjektit të saj fisnik shtohet në një dramë zhgënjyese të cekët."[2] Në Metacritic, filmi mban një vlerësim. nga 55 nga 100, bazuar në 16 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[1]

  1. ^ a b "Sergio Reviews". Metacritic (në anglisht). Marrë më 29 gusht 2020.
  2. ^ "Sergio (2020)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango. Marrë më 30 shtator 2021.