Ana de Armas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ana de Armas
De Armas më 2018
U lind në
Ana Celia de Armas Caso

30 prill 1988 (33 vjet)
Havana, Kubë
Shtetësia
  • Kubë
  • Spanjë
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2006–pre<ent
Bashkëshorti/jaMarc Clotet (m. 2011; div. 2013)

Ana Celia de Armas Caso (lindi më 30 prill 1988) është një aktore kubane dhe spanjolle. Ajo e filloi karrierën e saj në vendin e saj në Kubë dhe pati një rol kryesor në dramën romantike Una rosa de Francia (2006). Në moshën 18-vjeçare, ajo u transferua në Madrid, Spanjë dhe luajti në dramën popullore për adoleshencë El Internado për gjashtë sezone nga 2007 deri në 2010.

Pasi u transferua në Los Anxhelos, de Armas pati role anglishtfolëse në thrillerin erotik Knock Knock (2015) dhe në filmin komedi-krim War Dogs (2016), dhe pati një rol dytësor në filmin biografik sportiv Hands of Stone (2016). Ajo u bë e njohur me rolin e saj si një projeksion holografik i IA në filmin fantastiko-shkencor Blade Runner 2049 (2017). Për performancën e saj si infermiere Marta Cabrera në filmin misterioz Knives Out (2019), de Armas u nominua për çmimin Golden Globe për aktoren më të mirë në një komedi ose muzikal dhe fitoi Çmimin Saturn për Aktoren më të Mirë Dytësore. Më pas ajo portretizoi vajzën e Bond Paloma në filmin e James Bond No Time to Die (2021) dhe Marilyn Monroe në filmin biografik të Netflix Blonde (2022). Për këtë të fundit, de Armas mori një nominim për Academy Award për Aktoren më të Mirë, duke u bërë gruaja e parë kubane që e bën këtë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ana Celia de Armas Caso ka lindur më 30 prill 1988 në Havana, Kubë[1] dhe është rritur në qytetin e vogël të Santa Cruz del Norte.[2] Gjyshërit e saj nga nëna ishin emigrantë në Kubë nga Spanja.[3] Babai i saj Ramón punoi në punë të ndryshme, duke përfshirë menaxher banke, mësues, drejtor shkolle dhe nënkryetar bashkie të një qyteti.[4] Ai kishte studiuar më parë filozofi në një universitet sovjetik.[5][4] Nëna e saj Ana punonte në sektorin e burimeve njerëzore në Ministrinë e Arsimit.[6][7][8] De Armas ka një vëlla më të madh, Javier, një fotograf me bazë në Nju Jork.[4][9]

Si adoleshente, de Armas nuk kishte akses në internet dhe kishte njohuri të kufizuara për kulturën popullore përtej Kubës.[10] Ajo u lejua të shikonte "20 minuta filma vizatimorë të shtunën dhe matineen e filmit të së dielës".[11] Familja e saj nuk kishte një "video ose DVD player" dhe ajo shikonte filma të Hollivudit në apartamentin e fqinjit të saj.[12] Ajo mësonte përmendësh dhe praktikonte monologje para pasqyrës,[13][14] dhe vendosi të bëhej aktore kur ishte 12 vjeç.[15] Në vitin 2002, në moshën 14-vjeçare, ajo hyri me sukses në audicionin për t'u bashkuar me Teatrin Kombëtar të Kubës në Havana.[6][16] Ndërsa ishte studente, ajo filmoi tre filma.[7][4] Ajo u largua nga kursi katërvjeçar i dramës disa muaj përpara se të paraqiste tezën e saj përfundimtare, sepse të diplomuarve kubanë u ndalohet të largohen nga vendi pa kryer tre vjet shërbim të detyrueshëm për komunitetin.[7][17] Në moshën 18-vjeçare, me nënshtetësi spanjolle nëpërmjet gjyshërve të saj nga nëna,[3][18] de Armas u transferua në Madrid për të ndjekur një karrierë aktrimi.[7]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimet e karrierës në kinemanë spanjolle (2006–2013)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Armas (nr. 4 në foto) me kastin e El Internado më 2008

Në vendlindjen e saj në Kubë, de Armas pati një rol kryesor përballë Álex González në dramën romantike të Manuel Gutiérrez Aragón Una rosa de Francia (2006).[18] Aktori kuban Jorge Perugorría sugjeroi që regjisori të konsideronte de Armas për rolin, pasi e takoi atë ndërsa merrte pjesë në një festë ditëlindjeje me vajzat e tij.[19][20] Regjisori vizitoi shkollën e dramës së de Armas dhe e ndërpreu gjashtëmbëdhjetëvjeçaren gjatë audicionit të saj për ta informuar se roli ishte i saj.[19][21] Ajo udhëtoi në Spanjë si pjesë e një turneu promovues për filmin dhe u njoh me Juan Lanja, i cili më vonë do të bëhej agjenti i saj spanjoll.[19] Më pas ajo luajti në filmin El edén perdido (2007) dhe pati një rol dytësor në Madrigal (2007) të Fernando Pérez, filmuar natën pa lejen e mësuesve të saj të shkollës së dramës.[7]

Në moshën 18-vjeçare, de Armas u transferua në Madrid. Brenda dy javësh nga mbërritja, ajo u takua me drejtorin e kastit Luis San Narciso, i cili e kishte parë në Una rosa de Francia.[10] Dy muaj më vonë,[22] ai e hodhi atë në kastin si Carolina në dramën El Internado,[7] në të cilën ajo luajti për gjashtë sezone nga 2007 deri më 2010. Shfaqja televizive, e vendosur në një shkollë me konvikt, u bë e njohur me shikuesit dhe bëri Armas një figurë e famshme në Spanjë.[7] Në një pushim nga xhirimet, ajo luajti në komedinë e suksesshme të moshës Mentiras y Gordas (2009).[23] Pavarësisht nga popullariteti i El Internado, de Armas u ndje daktilografe dhe iu ofruan kryesisht role si të rinj.[10] Ajo kërkoi të shkruhej jashtë shfaqjes në sezonin e dytë deri në sezonin e fundit.[24]

Pasi kaloi disa muaj duke jetuar në New York City për të mësuar anglisht,[17] de Armas u bind të kthehej në Spanjë për të luajtur në shtatëmbëdhjetë episode të dramës historike Hispania (2010–2011).[2] Më pas ajo luajti në filmat horror të Antonio Trashorras El callejón (2011) and Anabel (2015),[25] dhe në dramën Por un puñado de besos (2014).[26] Gjatë një periudhe të gjatë pa punë në aktrim,[27] de Armas mori pjesë në punëtoritë në kompaninë teatrore të Tomaz Pandur në Madrid[4] dhe u ndje "shumë në ankth" për mungesën e momentit në karrierën e saj.[11]

Hyrja në Hollywood dhe përparimi (2014–2020)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me inkurajimin nga agjenti i saj i sapo punësuar i Hollivudit, ajo vendosi të transferohej në Los Anxhelos.[10] Kur de Armas mbërriti për herë të parë në Los Anxhelos më 2014,[28] asaj iu desh ta fillonte karrierën e saj përsëri "nga e para."[12] Ajo fliste shumë pak anglisht dhe, gjatë audicioneve të hershme, ajo shpesh "as që e dinte se çfarë [ajo] po thoshte."[5] Ajo kaloi katër muaj në arsim me kohë të plotë për të mësuar anglisht,[29][24] duke mos dashur të kufizohet në interpretimin e personazheve të shkruar posaçërisht për aktoret latine.[7] Ajo luajti përballë Keanu Reeves në publikimin e saj të parë në Hollywood - thriller erotik i Eli Roth Knock Knock (2015) - dhe mësoi linjat e saj fonetikisht.[30] Pavarësisht se dha një vlerësim pozitiv për filmin, Randy Cordova nga Republika Arizona e gjeti de Armasin të ishte "jo bindës" në rolin e saj.[31] Reeves më pas i telefonoi de Armasit për ta ftuar atë të luante në një rol në gjuhën spanjolle në thriller Daughter of God, në të cilin ai luajti dhe prodhoi.[32] Producenti Mark Downie shpresonte se filmi do të ishte një mjet yll për de Armas, por për shkak të ndërhyrjes ekzekutive, Daughter of God u modifikua rëndë, ndërsa ish-roli kryesor i De Armas u reduktua. Filmi u publikua përfundimisht si Exposed më 2016.[33][34] Frank Scheck i The Hollywood Reporter vuri në dukje se ndërsa ajo ishte "tërheqëse" nga ana e saj, de Armas nuk ishte në gjendje të demonstronte "kërkesat e forta emocionale të personazhit të saj".[35]

De Armas pati një rol mbështetës në War Dogs (2016) të Todd Phillips, duke luajtur përballë Miles Teller si gruaja e një tregtari armësh, dhe përsëri mësoi linjat e saj fonetikisht.[36] David Ehrlich i IndieWire e gjeti atë si "të paharrueshme në një rol mosmirënjohës".[37] Ajo luajti përballë Édgar Ramírez në filmin biografik Hands of Stone (2016) si gruaja e boksierit panamez Roberto Durán. Pavarësisht publikimit të vonuar, Hands of Stone ishte filmi i parë i Hollivudit që de Armas kishte filmuar. Ajo u kontaktua nga regjisori Jonathan Jakubowicz ndërsa jetonte ende në Madrid pasi e pa në El Internado[24] dhe i kërkoi asaj të udhëtonte në Los Anxhelos për të audicionuar për pjesën në gjuhën spanjolle.[18] Në rishikimin e filmit, Christy Lemire nga RogerEbert.com e përshkroi de Armasin si "një prani jashtëzakonisht karizmatike. Por me përjashtim të disa momenteve spektakolare, ajo ka pak për të bërë përveç funksionit si gruaja e përgjegjshme".[38]

De Armas në San Diego Comic-Con 2007

Në thrillerin futuristik të Denis Villeneuve, Blade Runner 2049 (2017), de Armas kishte një rol mbështetës si Joi, e dashura holografike e AI e personazhit të Ryan Gosling, një blade runner. Mark Kermode i The Guardian tha se ajo "sjell ngrohtësi tre-dimensionale për një personazh që është në thelb një projeksion dixhital".[39] Anthony Lane i The New Yorker e gjeti atë si "të mrekullueshme": "Sa herë që shfaqet Joi, zemra imagjinative e filmit fillon të vrapojë."[40] Ndërsa performanca fillimisht u diskutua si një rol përparimtar,[41][28] filmi nuk performoi keq nga ana komerciale dhe de Armas kaloi pjesën më të madhe të vitit të ardhshëm në vendlindjen e saj, ku bleu një shtëpi.[30] Gjithashtu në vitin 2017, ajo pati një rol mbështetës në thrillerin aksion Overdrive si interesi i dashurisë për personazhin e Scott Eastwood.[42] Stephen Dalton i The Hollywood Reporter shkroi se ajo "rrezaton më shumë karizëm të shëndoshë sesa mund të sugjerojë roli i saj i pafalshëm ndihmës".[43]

Në vitin 2018, de Armas luajti përballë Demián Bichir në dramën mjekësore CorazónJohn Hillcoat. Ajo luajti një grua domenikane me dështim të zemrës në filmin e shkurtër, të financuar nga Qendra Mjekësore Montefiore për të rritur ndërgjegjësimin për dhurimin e organeve.[44] Ndërsa skenat e de Armas përballë Himesh Patel në komedinë romantike 2019 Yesterday u përfshinë në trailerin e filmit, ato u shkëputën nga produkti përfundimtar. Regjisori Danny Boyle tha se, ndërsa de Armas ishte "me të vërtetë rrezatuese" në skenat e saj, prezantimi i një nënkomploti të trekëndëshit të dashurisë nuk u testua mirë me audiencën.[45]

Roli i De Armas si një infermiere emigrante në filmin misterioz të vrasjes së ansamblit Knives Out (2019), me skenar dhe regji nga Rian Johnson, u vlerësua gjerësisht dhe shënoi një përparim për aktoren.[46] Kur iu afrua për herë të parë për projektin, ajo nuk ishte entuziaste për idenë për të luajtur një "kujdestare latine" stereotipike, por shpejt kuptoi se personazhi i saj ishte "shumë më shumë se kaq."[47] Tom Shone i The Times tha: "Filmi i shquar performanca vjen nga anëtari i saj më pak i njohur, Kubani de Armas, i cili menaxhon detyrën e vështirë për ta bërë të mirën interesante."[48] Benjamin Lee nga The Guardian tha se performanca e saj "goditëse" la një "mbresa të qëndrueshme".[49] Filmi ishte një sukses i madh në arkë.[50] De Armas u nominua për Golden Globe Award për Aktoren më të Mirë - Film Komedi ose Muzikal[51] me atë gjithashtu fitoi Saturn Award për Aktoren më të Mirë Dytësore dhe National Board of Review Award for Best Cast with the cast.[52]

De Armas luajti në katër filma të lëshuar në Shtetet e Bashkuara në vitin 2020. Ajo pati një rol dytësor në thrillerin kriminal The Informer si gruaja e personazhit të Joel Kinnaman.[53] Guy Lodge of Variety e gjeti "rolin e saj të hollë edhe më të shndritshëm pas yllit të saj Knives Out."[54] Ajo u shfaq si një femme fatale në dramën e krimit noir The Night Clerk.[55] Brian Tallerico i RogerEbert.com tha se filmi "nuk kishte asnjë ide" se çfarë të bënte me "karizmën e saj verbuese"[56] ndërsa Katie Rife nga The AV Club tha se do të mbahej mend, "nëse fare, si një film de Armas ishte shumë e mirë për të."[57] Ajo luajti përballë Wagner Moura në filim biografik Netflix Sergio (2020) si Carolina Larriera, një zyrtare e OKB-së dhe partnerja e diplomatit Sérgio Vieira de Mello. John DeFore i The Hollywood Reporter gjeti atë "magnetike"[58] ndërsa Jessica Kiang nga Variety tha se ajo e kishte mbushur pjesën "me një inteligjencë dhe vullnet që e bën atë më shumë sesa thjesht fletët romantike të de Mello."[59] De Armas u ribashkua me Moura. për të luajtur gruan e një prej Pesë Kubanëve në thrillerin e spiunazhit të Netflix të Olivier Assayas Wasp Network.[60] Filmi është xhiruar në vendndodhje në Kubë; ishte puna e parë e de Armas në vendin e saj që kur u largua si adoleshente.[61] Glenn Kenny i The New York Times e gjeti atë "të shkëlqyer"[62] ndërsa Jay Weissberg i Variety e përshkroi atë si "një prani të gëzueshme, magjepsëse, karriera e të cilit duket e destinuar për kohën e madhe."[63]

Rolet kryesore dhe njohja e mëtejshme (2021–tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2021, de Armas u ribashkua me Daniel Craig për të luajtur një vajzë Bond në filmin e Cary Joji Fukunaga No Time to Die.[64][65] Fukunaga shkroi personazhin e një agjenti kuban të CIA-s me De Armasin në mendje.[66] Ajo e përshkroi personazhin si flluska dhe "shumë të papërgjegjshëm".[64] Në paraqitjen e saj të shkurtër në No Time to Die, personazhi i saj, Paloma, pretendoi se kishte pak stërvitje, por u tregua shumë e aftë.[67] No Time to Die ishte një sukses komercial, duke fituar 774.2 milionë dollarë në mbarë botën dhe fitoi vlerësime pozitive.[68][69][70][71] Peter Bradshaw i The Guardian vlerësoi "kthesën e mprehtë dhe të panatyrshme" të de Armas.[72] De Armas luajti në thrillerin erotik të Adrian Lyne Deep Water, bazuar në romanin e Patricia Highsmith. Ajo dhe Ben Affleck luajnë një çift në një martesë të hapur.[73][74] Në vitin 2022, De Armas luajti në thrillerin aksion të vëllezërve Russo në Netflix The Gray Man, së bashku me Ryan Gosling dhe Chris Evans.[75] As Deep Water dhe as The Gray Man nuk ishin veçanërisht të suksesshëm me kritikët dhe audiencën.

De Armas portretizoi Marilyn Monroe në filmin biografik të Netflix Blonde (2022), bazuar në romanin imagjinar biografik me të njëjtin emër nga Joyce Carol Oates.[76] Regjisori Andrew Dominik vuri re performancën e de Armas në Knock Knock[77] dhe, ndërsa ajo kaloi një proces të gjatë kasti, Dominik ia siguroi rolin pas audicionit të parë.[78] Në përgatitje, de Armas punoi me një trajner dialektesh për një vit,[79][5][2] lexoi romanin e Oates dhe tha gjithashtu se ajo studioi qindra fotografi, video, regjistrime audio dhe filma për t'u përgatitur për rolin.[80] Pavarësisht kritikave ndaj kastit të saj, për shkak se ajo kishte një theks të dukshëm spanjoll, performanca e de Armas u vlerësua; Catherine Bray e Empire e etiketoi performancën e de Armas si "të fuqishme", ndërsa Richard Lawson nga Vanity Fair vuri në dukje se "De Armas është i përkushtuar ashpër, pothuajse në mënyrë të frikshme ndaj rolit, duke ruajtur energji të lartë dhe të përqendruar përmes çdo përrua lotësh, britmash dhe traumash."[81][82][83]Ajo mori nominime për Academy Award për Aktoren më të Mirë, përveç nominimeve për BAFTA, Golden Globe dhe SAG Award në të njëjtën kategori.[84][85]

De Armas luajti më pas në filmin komedi aksioni Apple TV+ Ghosted (2023), së bashku me Chris Evans, për të cilin ajo zëvendësoi Scarlett Johansson.[86] Benjamin Lee i The Guardian e kritikoi filmin dhe mungesën e kimisë mes de Armas dhe Evans.[87]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Armas filloi një lidhje me aktorin spanjoll Marc Clotet në mesin e vitit 2010 dhe ata u martuan në Costa Brava në korrik 2011. Ata u divorcuan në fillim të vitit 2013.[88][89] Ajo ishte e fejuar shkurtimisht me agjentin amerikan të talenteve Franklin Latt gjatë një lidhjeje nga fillimi i vitit 2015 deri në fund të vitit 2016.[90][91][92][93] Pas takimit në xhirimet e Deep Water në fund të vitit 2019, de Armas u takua me aktorin amerikan Ben Affleck nga marsi 2020 deri në janar 2021.[94][95] Ajo është në lidhje me zëvendëspresidentin e Tinder, Paul Boukadakis, që nga qershori 2021.[96][97]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Key
Not yet released Tregon vepra që nuk janë publikuar ende

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2006 Una rosa de Francia Marie
2007 Madrigal Stella Maris
2009 Sex, Party and Lies Carola
Y de postre, qué Girl Film i shkurtër
Ánima Julieta Film i shkurtër
2011 Blind Alley Rosa / Laura
2012 Perrito chino Sabina Film i shkurtër
2013 Faraday Inma Murga
2014 For a Handful of Kisses Sol
2015 Knock Knock Bel
Anabel Cris
2016 Exposed Isabel de la Cruz
Hands of Stone Felicidad Iglesias
War Dogs Iz
2017 Overdrive Stephanie
Blade Runner 2049 Joi
2018 Corazón Elena Ramírez Film i shkurtër
2019 Entering Red Ana Film i shkurtër
Yesterday Roxanne Skena të fshira
The Informer Sofia Koslow
Wasp Network Ana Margarita Martinez
Knives Out Marta Cabrera
2020 Sergio Carolina Larriera
The Night Clerk Andrea Rivera
2021 No Time to Die Paloma
2022 Deep Water Melinda Van Allen
The Gray Man Dani Miranda Post-production
Blonde Marilyn Monroe
2023 Ghosted Sadie
2024 Ballerina Not yet released Rooney / The Ballerina Post-production

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2007 El edén perdido Gloria film televiziv
2007–2010 El Internado Carolina Leal Solís 56 epizoda
2010–2011 Hispania, la leyenda Nerea 17 epizoda
2023 Saturday Night Live Herself (host) Epizodi: "Ana De Armas/Karol G"

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Artisti
2009 "Mundo frágil" Sidecars
2018 "Everyday" Chica Orishas
2020 "Antes Que El Mundo Se Acabe" Herself Residente

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Organizimi Kategoria Puna Rezultati Ref.
2018 Saturn Awards Best Supporting Actress Blade Runner 2049 Kandidat/e [98]
2019 Detroit Film Critics Society Best Breakthrough Knives Out Kandidat/e [99]
National Board of Review Best Cast Fitues/e [100]
Golden Schmoes Awards Breakthrough Performance of the Year Fitues/e [101]
IGN Summer Movie Awards Best Lead Performer in a Movie Kandidat/e [102]
Satellite Awards Best Cast – Motion Picture Fitues/e [103]
Best Actress – Motion Picture Comedy or Musical Kandidat/e [103]
2020 Golden Globe Awards Best Actress – Motion Picture Comedy or Musical Kandidat/e [51]
Critics' Choice Movie Awards Best Acting Ensemble Kandidat/e [104]
Gold Derby Awards Best Ensemble Kandidat/e [105]
Best Breakthrough Performer Kandidat/e [105]
Actors and Actresses Union Awards Best Actress in an International Production Fitues/e [106]
Imagen Awards Best Actress – Feature Film Kandidat/e [107]
2021 Saturn Awards Best Supporting Actress Fitues/e [108]
2022 Critics' Choice Super Awards Aktorja më e Mirë në një Film Aksion No Time to Die Kandidat/e [109]
Deauville American Film Festival Hollywood Rising Star Award Stampa:Sdash Fitues/e [110]
Chicago Film Critics Association Best Actress Blonde Kandidat/e [111]
2023 Capri Hollywood International Film Festival Aktorja më e Mirë Fitues/e [112]
EDA Awards She Deserves a New Agent Award Fitues/e [113]
[114]
Most Egregious Lovers' Age Difference Award Deep Water Kandidat/e
Golden Globe Awards Best Actress in a Motion Picture – Drama Blonde Kandidat/e [115]
London Film Critics' Circle Awards Actress of the Year Kandidat/e [116]
AACTA International Awards Best Actress Kandidat/e [117]
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role Kandidat/e [118]
British Academy Film Awards Best Actress in a Leading Role Kandidat/e [119]
Academy Awards Best Actress Kandidat/e [120]
Actors and Actresses Union Awards Best Female Performance in an International Production Fitues/e [121]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nicolaou, Elena (12 mars 2020). "The Most Interesting Thing About Ana de Armas Isn't Ben Affleck". O, The Oprah Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2020. De Armas was born on April 30, 1988...
  2. ^ a b c Ximénez, Mario. "De Cuba a Madrid, y hasta los cielos de Hollywood: la historia de Ana de Armas / From Cuba to Madrid, and to the skies of Hollywood: the story of Ana de Armas". Vogue (në spanjisht) (bot. Spanish). Condé Nast. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020. Ana Celia de Armas Caso nació hace 31 años en La Habana / Ana Celia de Armas Caso was born 31 years ago [as of March 15, 2020] in Havana...
  3. ^ a b "Ana de Armas on Making the Jump from Cuba to Spain to Hollywood". Vanity Fair (në anglisht). 2016-08-15. Marrë më 2021-11-28.
  4. ^ a b c d e Navarro, Isabel (17 mars 2020). "Ana de Armas: "Mi punto fuerte es que no hay otra como yo"". mujerhoy (në spanjisht). Marrë më 17 mars 2020.
  5. ^ a b c "Ana de Armas Is Conquering Hollywood in Record Time". C Magazine (në anglisht). 24 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2020. Marrë më 15 mars 2020.
  6. ^ a b "De Cuba a Madrid, y hasta los cielos de Hollywood: la historia de Ana de Armas". Vogue España (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.
  7. ^ a b c d e f g h A Cuban Women Out To Conquer Hollywood Ana de Armas: A Cuban Woman Out to Conquer Hollywood tek Wayback Machine (arkivuar 5 nëntor 2016) On Cuba magazine
  8. ^ "Ana de Armas is conquering Hollywood in record time" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2019. Marrë më 12 dhjetor 2019.
  9. ^ "When my brother finds a photo of me, he took back in 2015". Instagram (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2021. Marrë më 18 janar 2018.
  10. ^ a b c d Crespo, Irene (28 shtator 2017). "Ana de Armas: "Antes de 'Blade Runner' no me salía nada, por el acento"". El País (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2019. Marrë më 17 mars 2020.
  11. ^ a b "Ana de Armas talks James Bond & playing Marilyn Monroe". NET-A-PORTER (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2020. Marrë më 18 mars 2020.
  12. ^ a b "Ana de Armas, la novia virtual del nuevo 'Blade Runner'". La Vanguardia (në spanjisht). 13 tetor 2017. Marrë më 15 mars 2020.
  13. ^ "Hollywood's Next Big Thing: 'Blade Runner 2049' Breakout Ana de Armas". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2020. Marrë më 18 mars 2020.
  14. ^ Crespo, Irene (28 shtator 2017). "Ana de Armas: "Antes de 'Blade Runner' no me salía nada, por el acento"". El País (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2019. Marrë më 18 mars 2020.
  15. ^ "Los ojos verdes de Hollywood no tenían trabajo en España". Ideal (në spanjisht). 16 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2019. Marrë më 5 shtator 2016.
  16. ^ Simpson, Richard; Costello, Eugene (25 maj 2019). "Bond girl Ana de Armas 'escaped Cuba at first opportunity' to pursue soap fame". irishmirror (në anglisht). Marrë më 15 mars 2020.
  17. ^ a b Robinson, Circles (22 janar 2011). "Interview with Cuban actress Ana de Armas". Havana Times (në anglisht). Marrë më 18 mars 2020.
  18. ^ a b c "En mi primera película me enamoré de varias personas, eso ahora no me pasará". Vanity Fair (në spanjisht). 9 dhjetor 2019. Marrë më 15 mars 2020.
  19. ^ a b c "ANA DE ARMAS (REVELADOS)". IMDb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2021. Marrë më 23 maj 2020.
  20. ^ Sanguino, Juan (4 nëntor 2019). "Ana de Armas: la actriz que España infravaloró y Hollywood abrazó". El País (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2020. Marrë më 18 mars 2020.
  21. ^ "Ana de Armas: A Cuban Woman Out to Conquer Hollywood" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2016. Marrë më 18 mars 2020.
  22. ^ "Ana de Armas: la historia de la actriz cubana que conquistó a Hollywood" (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2021. Marrë më 11 dhjetor 2020.
  23. ^ BELINCHÓN, GREGORIO (30 mars 2009). "Un estupendo fin de semana para el cine español". El País (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  24. ^ a b c Sanguino, Juan (4 nëntor 2019). "Ana de Armas: la actriz que España infravaloró y Hollywood abrazó". El País (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2020. Marrë më 15 mars 2020.
  25. ^ Costa, Jordi (1 mars 2013). "Opinión | Una coreografía sádica". El País (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  26. ^ Ocaña, Javier (16 maj 2014). "Opinión | Romanticismo de 'Superpop'". El País (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  27. ^ Santos, Rubén Romero (7 maj 2014). "A seis grados de Marilyn Monroe". El País (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2019. Marrë më 16 mars 2020.
  28. ^ a b "Hollywood's Next Big Thing: 'Blade Runner 2049' Breakout Ana de Armas". The Hollywood Reporter (në anglisht). 6 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2017. Marrë më 2 dhjetor 2017.
  29. ^ "How Ana de Armas Went from Acting in Cuba to Starring Alongside Ryan Gosling in Blade Runner 2049". W Magazine | Women's Fashion & Celebrity News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2020. Marrë më 12 qershor 2020.
  30. ^ a b "Bond Women: How Rising Stars Lashana Lynch and Ana de Armas Are Helping Modernize 007". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  31. ^ Cordova, Randy (8 tetor 2015). "Review: Kinky thrills in 'Knock Knock'". Arizona Republic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2022. Marrë më 10 shtator 2022.
  32. ^ "Ana de Armas On Her Roles In "Hands of Stone" And "War Dogs" – BUILD Series" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2021. Marrë më 17 mars 2020.
  33. ^ Zelen, Ren. "First Look Review – DAUGHTER OF GOD (EXPOSED Director's Cut)". The Movie Waffler (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2022. Marrë më 6 prill 2022.
  34. ^ Belton, Danielle C. (23 dhjetor 2015). "Exposed: How Keanu Reeves' Newest Film Got Whitewashed". The Root (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2017. Marrë më 6 prill 2022.
  35. ^ Scheck, Frank (25 janar 2016). "'Exposed': Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2021. Marrë më 21 korrik 2016.
  36. ^ Crosley, Sloane. "All About Ana". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2020. Marrë më 12 prill 2020.
  37. ^ Ehrlich, David (16 gusht 2016). "'War Dogs' Review: Jonah Hill Is On Target, But This Gunrunner Comedy Shoots Blanks". IndieWire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  38. ^ Lemire, Christy. "Hands of Stone movie review & film summary (2016) | Roger Ebert". rogerebert.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2020. Marrë më 16 mars 2020.
  39. ^ Kermode, Mark; critic, Observer film (8 tetor 2017). "Blade Runner 2049 review – a future classic". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2020. Marrë më 16 mars 2020.
  40. ^ Lane, Anthony. ""Blade Runner 2049": The Mysteries Deepen". The New Yorker (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2018. Marrë më 13 mars 2020.
  41. ^ Erbland, Kate (9 tetor 2017). "'Blade Runner 2049': Where You've Seen Standout Supporting Cast Before – IndieWire". Indiewire.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2020. Marrë më 2 dhjetor 2017.
  42. ^ Kit, Borys (14 shtator 2015). "'Knock Knock' Actress Ana de Armas Joining Scott Eastwood in 'Overdrive' (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2018. Marrë më 5 qershor 2018.
  43. ^ "'Overdrive': Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  44. ^ Hammond, Pete (19 prill 2018). "Tribeca Film Festival World Premiere Of 'Corazon' Aims To Save Lives – Watch The Trailer". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2020. Marrë më 16 mars 2020.
  45. ^ "Yesterday Cut An Entire Character From The Film That Would Have Changed The Plot". CINEMABLEND (në anglisht). 26 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2019. Marrë më 16 mars 2020.
  46. ^ Lang, Brent (23 korrik 2019). "Toronto Film Festival: 'Joker,' 'Ford v Ferrari,' 'Hustlers' Among Big Premieres". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2019. Marrë më 23 korrik 2019.
  47. ^ "'Knives Out' Star Ana de Armas on Declining to Audition and 'Bond' Chemistry with Daniel Craig". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2020. Marrë më 18 mars 2020.
  48. ^ Shone, Tom. "Film reviews: Knives Out; The Two Popes". thetimes.co.uk (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  49. ^ "Knives Out review – Rian Johnson crafts a devious meta whodunnit" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  50. ^ Rubin, Rebecca (11 shkurt 2020). "Box Office: 'Knives Out' Carves Out $300 Million Worldwide". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  51. ^ a b ""Knives Out" actress Ana de Armas is nominated for a Golden Globe". NBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  52. ^ Donnelly, Matt (3 dhjetor 2019). "National Board of Review Names 'The Irishman' Best Movie of the Year". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  53. ^ Lodderhose, Diana (10 korrik 2017). "Ana De Armas Joins Joel Kinnaman & Rosamund Pike For 'Three Seconds'". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2019. Marrë më 29 nëntor 2019.
  54. ^ Lodge, Guy (31 dhjetor 2019). "'The Informer': Film Review". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  55. ^ N'Duka, Amanda (23 maj 2018). "Helen Hunt, Ana de Armas & John Leguizamo Join 'The Night Clerk' Thriller". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2018. Marrë më 15 dhjetor 2018.
  56. ^ Tallerico, Brian. "The Night Clerk movie review & film summary (2020) | Roger Ebert". rogerebert.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  57. ^ "Ana de Armas is way too good for the lousy, sub-De Palma thriller The Night Clerk". Film (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  58. ^ "'Sergio': Film Review | Sundance 2020". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  59. ^ Kiang, Jessica (30 janar 2020). "'Sergio': Film Review". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  60. ^ Keslassy, Elsa (17 janar 2020). "Netflix Scoops Olivier Assayas's 'Wasp Network' With Penelope Cruz, Edgar Ramirez (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2020. Marrë më 16 mars 2020.
  61. ^ Keslassy, Elsa (31 gusht 2019). "Olivier Assayas on Making 'Wasp Network' in Cuba 'During a Very Tense Time' (EXCLUSIVE)". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2020. Marrë më 18 mars 2020.
  62. ^ Kenny, Glenn (18 qershor 2020). "'Wasp Network' Review: Fleeing Cuba With Loyalties in Question". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2020. Marrë më 19 qershor 2020.
  63. ^ Weissberg, Jay (1 shtator 2019). "Venice Film Review: 'Wasp Network'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  64. ^ a b Ford, Rebecca (6 nëntor 2019). "Bond Women: How Rising Stars Lashana Lynch and Ana de Armas Are Helping Modernize 007". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2020. Marrë më 28 nëntor 2019.
  65. ^ Wiseman, Andreas (25 prill 2019). "Bond 25 Live Reveal From Jamaica: Rami Malek, Ana De Armas, Billy Magnussen, Lashana Lynch & Dali Benssalah Among Confirmed Cast". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
  66. ^ Crosley, Sloane. "All About Ana". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  67. ^ Scheetz, Cameron (12 tetor 2021). "With one thrilling sequence, Ana de Armas steals Bond's spotlight in No Time To Die" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2022. Marrë më 4 nëntor 2021.
  68. ^ "No Time to Die (2021)" (në anglisht). Box Office Mojo. 2382320. Marrë më 28 janar 2022.
  69. ^ "No Time to Die (2021)" (në anglisht). The Numbers. No-Time-to-Die-(2021). Marrë më 28 janar 2022.
  70. ^ "No Time to Die (2021)" (në anglisht). Rotten Tomatoes. no_time_to_die_2021. Marrë më 11 maj 2022.
  71. ^ "No Time to Die Reviews" (në anglisht). Metacritic. no-time-to-die. Marrë më 13 tetor 2021.
  72. ^ Bradshaw, Peter (29 shtator 2021). "No Time to Die review – Daniel Craig dispatches James Bond with panache, rage – and cuddles". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2021. Marrë më 19 tetor 2021.
  73. ^ "New Regency Bringing Adrian Lyne Back To Directing With 'Deep Water;' Ben Affleck, Ana de Armas In Talks For Patricia Highsmith Adaptation" (në anglisht). gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2019. Marrë më 28 nëntor 2019.
  74. ^ D'Alessandro, Anthony (15 nëntor 2019). "Disney Dates A Ton Of Pics Into 2023 & Juggles Fox Releases With Ridley Scott's 'The Last Duel' To Open Christmas 2020, 'The King's Man' Next Fall – Update". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2020. Marrë më 28 nëntor 2019.
  75. ^ "Ana de Armas Joins Ryan Gosling and Chris Evans in 'The Gray Man'". TheWrap (në anglisht). 11 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2021. Marrë më 11 dhjetor 2020.
  76. ^ "Exclusive: Ana de Armas Eyed to Play Marilyn Monroe in Andrew Dominik's 'Blonde'". Collider (në anglisht). 14 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 18 shkurt 2020.
  77. ^ "Sky's the Limit with Ana de Armas" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2020. Marrë më 16 mars 2020.
  78. ^ Crosley, Sloane. "All About Ana". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2020. Marrë më 19 mars 2020.
  79. ^ Bahr, Lindsey. "New year is the year for actress Ana de Armas' break". The Berkshire Eagle (në anglisht). The Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2020. Marrë më 18 mars 2020.
  80. ^ Sharf, Zack (2 gusht 2022). "Brad Pitt Stands Up for Ana de Armas as Marilyn Monroe in 'Blonde': 'She's Phenomenal in It'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2022. Marrë më 8 gusht 2022.
  81. ^ "Ana de Armas' Accent Picked Apart in New Marilyn Monroe 'Blonde' Trailer". TMZ (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2022. Marrë më 2 gusht 2022.
  82. ^ "Blonde". Empire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2022. Marrë më 2022-09-08.
  83. ^ "Ana de Armas Creates a Vivid and Frightening Portrait of Fame in Blonde". Vanity Fair (në anglishte amerikane). 2022-09-08. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2022. Marrë më 2022-09-08.
  84. ^ "Golden Globes 2023: Nominations List". Variety (në anglisht). 12 dhjetor 2022. Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2022. Marrë më 12 dhjetor 2022.
  85. ^ Czachor, Emily Mae (22 janar 2023). "Oscars predictions: Which films and actors will take top spots when the 2023 Academy Award nominations are announced?" (në anglisht). CBS News. Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2023. Marrë më 24 janar 2023.
  86. ^ Melendez, Miguel A. (3 dhjetor 2021). "Chris Evans Reuniting With 'Knives Out' Co-Star Ana de Armas, Who's Replacing Scarlett Johansson in 'Ghosted'". Entertainment Tonight (në anglisht). CBS. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2022. Marrë më 3 dhjetor 2021.
  87. ^ Lee, Benjamin (21 prill 2023). "Ghosted review – dreadful big star action comedy deserves to be ignored". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2023. Marrë më 21 prill 2023.
  88. ^ "Ana de Armas, de 'Hispania' y Marc Clotet, de 'Física o química' se han casado en la Costa Brava". HOLA USA (në spanjisht). 20 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2020. Marrë më 14 mars 2020.
  89. ^ "Marc Clotet confirma su separación de Ana de Armas: 'Ha sido de mutuo acuerdo'". HOLA (në spanjisht). 17 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2020. Marrë më 14 mars 2020.
  90. ^ de Armas, Ana (18 qershor 2016). "Forever.... @franklinlatt". @Ana_d_Armas (në anglisht). Marrë më 23 prill 2020.
  91. ^ "Ana de Armas encuentra nuevo amor y cumple su sueño americano en Hollywood". Diez Minutos (në spanjisht). 5 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  92. ^ "¿A quién besa Ana de Armas?". zeleb.es (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2020. Marrë më 13 mars 2020.
  93. ^ "Ana de Armas se 'codea' con Beyoncé en Hollywood". HOLA USA (në spanjisht). 25 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2020. Marrë më 14 mars 2020.
  94. ^ Russian, Ale (18 janar 2021). "Ben Affleck and Ana de Armas Split, Says Source: 'They Are in Different Points in Their Lives'". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2021. Marrë më 20 janar 2021.
  95. ^ Crabtree, Erin (18 janar 2021). "Ben Affleck and Ana de Armas Split After Nearly 1 Year Together". US Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2021. Marrë më 20 janar 2021.
  96. ^ "Who Is Ana de Armas' Boyfriend? All About Paul Boukadakis". Peoplemag (në anglisht). Marrë më 2023-04-23.
  97. ^ "All About Ana De Armas' Boyfriend, Tinder Exec Paul Boukadakis". ELLE (në anglishte amerikane). 2023-04-12. Marrë më 2023-04-23.
  98. ^ McNary, Dave (15 mars 2018). "'Black Panther,' 'Walking Dead' Rule Saturn Awards Nominations". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2018. Marrë më 4 shtator 2020.
  99. ^ Marini, Miriam (9 dhjetor 2019). "Detroit Film Critics Society announces 2019 winners". WDIV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2022. Marrë më 4 shtator 2020.
  100. ^ Sharf, Zack (3 dhjetor 2019). "National Board of Review 2019: 'The Irishman' Wins Best Film, Adam Sandler Named Best Actor". IndieWire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2019. Marrë më 4 shtator 2020.
  101. ^ "Golden Schmoes Awards (2019)". IMDb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2020. Marrë më 4 shtator 2020.
  102. ^ "IGN Summer Movie Awards (2019)". IMDb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2020. Marrë më 4 shtator 2020.
  103. ^ a b "2019 Winners | International Press Academy" (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2019. Marrë më 4 shtator 2020.
  104. ^ "Critics Choice Awards | Critics Choice Awards" (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2019. Marrë më 2 nëntor 2020.
  105. ^ a b Wloszczyna, Daniel Montgomery,Chris Beachum,Marcus James Dixon,Joyce Eng,Zach Laws,Susan; Montgomery, Daniel; Beachum, Chris; Dixon, Marcus James; Eng, Joyce; Laws, Zach; Wloszczyna, Susan (4 shkurt 2020). "2020 Gold Derby Film Awards: 'Parasite' wins 6 including Best Picture, Joaquin Phoenix and Lupita Nyong'o take lead prizes". GoldDerby (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2020. Marrë më 4 shtator 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  106. ^ "Spanish Actors Union (2020)". IMDb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2021. Marrë më 4 shtator 2020.
  107. ^ Evans, Greg (5 gusht 2020). "Imagen Awards For Latinx Representation Sets Nominees: 'One Day At A Time', 'I Carry You With Me' On Roster – Complete List". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2020. Marrë më 7 gusht 2020.
  108. ^ Tartaglione, Nancy (27 tetor 2021). "Saturn Awards Winners: 'Star Wars: The Rise Of Skywalker' Leads With Five Prizes – Full List". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2021. Marrë më 27 tetor 2021.
  109. ^ "Nominations Announced for the 2nd Annual Critics Choice Super Awards". Critics Choice Association (në anglisht). 22 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022.
  110. ^ "Ana De Armas Feted At Deauville; 'Camp Pleasant Lake' Heads Into Production (Exclusive); Edinburgh Juries Set; 'Mr Limbo' Deal (Exclusive); Viaplay Original; Blue Ant Promotions — Global Briefs". Deadline Hollywood (në anglishte amerikane). 2 gusht 2022. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2022. Marrë më 29 shtator 2022.
  111. ^ Tallerico, Brian (12 dhjetor 2022). "Everything Everywhere All at Once Leads Chicago Film Critics Nominations". RogerEbert.com (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2022. Marrë më 12 dhjetor 2022.
  112. ^ Vlessing, Etan (4 janar 2023). "'Elvis' Wins Best Picture and Director at Capri, Hollywood Film Fest". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2023. Marrë më 5 janar 2023.
  113. ^ Tangcay, Jazz (5 janar 2023). "Banshees of Inisherin,' 'Everything Everywhere,' 'Women Talking' Tie for Most Wins at Alliance of Women Film Journalists Awards". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2023. Marrë më 6 janar 2023.
  114. ^ "2022 EDA Awards Nominees" (në anglisht). Alliance of Women Film Journalists. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2022. Marrë më 27 dhjetor 2022.
  115. ^ Nordyke, Kimberly (10 janar 2023). "Golden Globes: Full List of Winners". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2023. Marrë më 11 janar 2023.
  116. ^ Pulver, Andrew (21 dhjetor 2022). "The Banshees of Inisherin leads pack as London film critics announce nominations". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2022. Marrë më 21 dhjetor 2022.
  117. ^ Shackleton, Liz (15 dhjetor 2022). "'The Banshees Of Inisherin', 'Everything Everywhere All At Once' Head Nominations For Australia's AACTA International Awards". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2022. Marrë më 16 dhjetor 2022.
  118. ^ Moreau, Jordan (11 janar 2023). "SAG Awards 2023 Nominations: The Complete List". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2023. Marrë më 11 janar 2023.
  119. ^ Ntim, Zac (19 janar 2023). "BAFTA Film Awards Nominations: 'All Quiet On The Western Front,' 'Banshees Of Inisherin' & 'Everything Everywhere All At Once' Lead — The Complete List". Deadline (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2023. Marrë më 19 janar 2023.
  120. ^ "The 95th Academy Awards" (në anglisht). Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2023. Marrë më 24 janar 2023.
  121. ^ Aller, María (31 janar 2023). "Premios Unión de Actores 2023: conoce a los nominados de la XXXI edición". Fotogramas (në spanjisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2023. Marrë më 1 shkurt 2023.