Jump to content

Serpico

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Serpico
Regjia ngaSidney Lumet
Skenari nga
Bazuar nëSerpico
nga Peter Maas
ProdhuesiMartin Bregman
LuajnëAl Pacino
KinematografiaArthur J. Ornitz
MontazhiDede Allen
MuzikaMikis Theodorakis

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaParamount Pictures (Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar)
Columbia Pictures (Ndërkombëtar)
Data e publikimit
5 dhjetor 1973
Kohëzgjatja
130 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$3.3 milion[2]
Fitimi$23.4 milion[3] to $29.8 million[4]

Serpico është një film dramë krimi biografik neo-noir amerikan i vitit 1973 me regji të Sidney Lumet dhe me Al Pacino në rolin kryesor. Skenari u përshtat nga Waldo Salt dhe Norman Wexler nga libri me të njëjtin emër të shkruar nga Peter Maas me ndihmën e subjektit të tij, Frank Serpico. Historia detajon luftën e Serpico me korrupsionin brenda Departamentit të Policisë së Nju Jorkut gjatë njëmbëdhjetë viteve të shërbimit të tij dhe punën e tij si qhistleblower që çoi në hetimin nga Komisioni Knapp.

Producenti Dino De Laurentiis i bleu të drejtat nga Maas. Agjenti Martin Bregman iu bashkua filmit si bashkëprodhues. Bregman sugjeroi Pacinon për pjesën kryesore dhe John G. Avildsen u punësua për të drejtuar filmin. Pacino u takua me Serpico për t'u përgatitur për rolin në fillim të verës së vitit 1973. Pasi Avildsen u shkarkua, Lumet u punësua si zëvendësues i tij. Me një njoftim të shkurtër, ai zgjodhi vendet e xhirimit dhe organizoi skenat; produksioni u filmua në korrik dhe gusht.

Me daljen e tij, Serpico u bë një sukses kritik dhe tregtar. Në të njëjtën kohë, filmi tërhoqi kritika nga oficerët e policisë. Ka marrë nominime në Academy Awards dhe BAFTA Awards. Pacino fitoi Golden Globe Award për Aktorin më të Mirë - Film Dramë, ndërsa Salt dhe Wexler morën Writers Guild of America Award për Skenarin më të Mirë të Përshtatur.

Oficeri i NYPD Frank Serpico është dërguar me urgjencë në spital, pasi është qëlluar në fytyrë. Shefi Sidney Green ka frikë se Serpico u qëllua nga një polic tjetër. Pjesa tjetër e filmit shfaqet si një rikthim i gjatë.

Serpico është diplomuar në akademinë e policisë me ide të mëdha për përmirësimin e marrëdhënieve me komunitetin e forcave të policisë. Ai vishet si një civil i vërtetë në vend që të veshë veshjen standarde të rrobave civile të departamentit, i cili është lehtësisht i dallueshëm. Ndërsa ai është duke ndjekur një hajdut, oficerët e tjerë nuk e njohin atë si një prej tyre dhe qëllojnë mbi të. Ai e kupton se devijimi nga protokollet mund të jetë i rrezikshëm.

Serpico i raporton një tentativë ryshfeti një hetuesi të rangut të lartë, i cili qesh dhe e këshillon që të mbajë paratë. Serpico shpejt mëson se korrupsioni është i shfrenuar në departamentin e policisë. I detyruar të shoqërojë oficerët teksa mbledhin pagesa nga kriminelët dhe bizneset e vogla, Serpico refuzon të pranojë pjesën e tij të parave. Ai bën disa përpjekje për të paralajmëruar eprorët për korrupsionin, por çdo herë refuzohet. Oficerët e tjerë mësojnë se ai po i raporton dhe ai fillon të frikësohet për jetën e tij.

Serpico dhe miku i tij i lidhur mirë, Blair shkojnë te asistenti i kryetarit, i cili premton një hetim dhe mbështetje të vërtetë, por pengohet nga presioni politik. I izoluar, i frustruar dhe i frikësuar, Serpico zhytet në depresion, gjë që i prish marrëdhëniet me të dashurën e tij. Ai fillon të brutalizojë të dyshuarit me lidhje të mira, të cilët kishin dhënë ryshfet oficerë të tjerë dhe mendonin se ishin të mbrojtur. Së fundi, Serpico informon McClain se ai ka raportuar përvojat e tij në agjencitë mbikëqyrëse jashtë forcës së policisë. I zemëruar, McClain informon oficerët e tjerë.

Blair përdor lidhjet e tij për të organizuar një intervistë personale me prokurorin e qarkut, i cili i thotë Serpico-s se nëse ai dëshmon para një jurie të madhe, do të pasojë një hetim i madh. DA i kufizon pyetjet e tij dhe e pengon Serpico-n të zbulojë kudo korrupsionin në forcën policore. Serpico dhe Blair e çojnë historinë e tyre në The New York Times. Pasi akuzat e tij janë shtypur, eprorët e tij hakmerren duke e caktuar në një skuadër të rrezikshme narkotike në Brooklyn.

Gjatë një bastisjeje në banesën e një trafikanti droge, partnerët e Serpico përmbahen në një moment kritik dhe Serpico merr një plumb në fytyrë. Pas një shërimi të gjatë dhe të dhimbshëm, ai dëshmon para Komisionit Knapp, një hetim qeveritar për korrupsionin në NYPD. Një epilog thotë se Frank Serpico dha dorëheqjen nga NYPD më 15 qershor 1972, iu dha Medalja e Nderit e NYPD për "trimërinë e dukshme në veprim" dhe u transferua në Zvicër.

Përveç kësaj, F. Murray Abraham shfaqet në një rol të pavlerësuar si drejtuesi i ekipit të njësisë me katër persona të Serpico-s, duke e vendosur Serpico-n që të qëllohet në fytyrë në një sulm droge. Judd Hirsch shfaqet si një nga policët në spital, gjithashtu i pakredituar.

  • Box Office Mojo staff (2020). Serpico (në anglisht). IMBb. Marrë më 25 dhjetor 2020. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
  • Knoedelseder, William Jr. (30 gusht 1987). "De Laurentiis: Producer's picture Darkens". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 23 dhjetor 2020 – nëpërmjet Newspapers.com. Stampa:Open access
  • Yule, Andrew (1992). Al Pacino: A Life on the Wire (në anglisht). SP Books. ISBN 978-1-561-71161-1.