Seven Seas Entertainment

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Seven Seas Entertainment, LLC.
Lloji Private
Industria Publikues Mangash
Themeluar 2004
Selia KaliforniLos Angeles, ShBA
Kryesuesit Jason DeAngelis
Produkte Amazing Agent Luna, Aoi House.
Adresa e internetit www.gomanga.com

Seven Seas Entertainment është një kompani publikuese mangashgjuhën angleze me seli në KaliforniLos Angeles, ShBA. Kompania drejtohet nga Jason DeAngelis, i cili është njëkohësisht edhe krijuesi i saj. Uebsiti zyrtar nën logon “World Manga” u themelua gjithashtu nga Jason DeAngelis në tetorin e vitit 2004. [1][3]

Kompania filloi si një ndërmarrje e vogël publikuese mangash origjinale në gjuhën angleze, por më vonë kompania u zotua edhe të publikonte seriale manga japoneze të përkthyera në anglisht prej tyre. Mangat e publikuar nga SSE, ashtu si mangat japoneze, lexohen nga e djathta në të majtë. [2]

Sipas vetë kompanisë, qëllimi i tyre është publikimi i mangave më cilësore në treg me histori mbresëlënëse dhe art dinamik, duke formuar kështu një reputacion të mirë. [3] Megjithatë, SSE akoma nuk ka një rol të vendosur në tregjet e kësaj markate.

Titujt e publikuar[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjatë veprimtarisë së saj kompania ka publikuar këto tituj:

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]