Alfons Liguori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shën Alfons Liguori)
Jump to navigation Jump to search
Shën Alfons Liguori
St Alphonsus Liguori.jpg
Peshkop, Doktor i kishës
Lindi 27 shtator, 1696Napoli, Itali
Vdiq 1 gusht, 1787Pagani, Itali.
Nderohet nga Kisha katolike romake
Lumënimi 15 shtator 1815, Romë
Shenjtëruar 1831 nga Papa Gregori XVI.
Festa 1 gusht
Shenjat kryqi në dorën e djathtë.
Mbrojtës i rrëfyesve, moralisteve, teologeve

Shën Alfons Liguori (ital. Alfonso Maria de' Liguori) (Napoli, 27 shtator, 1696Pagani, Salerno, 1 gusht, 1787) ishte nje jurist, shkrimtar shpirtëror italian, peshkop dhe themelues i urdhërit të Kongregacionit të Shpaguesit Më të Shenjtë. Nderohet nga kisha katolike si shenjtor dhe është doktor i saj, mbiquajtur "Doctor Zelantissimus".

Dita e festës së tij është 1 gushti.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Studimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Kongregata e Shëlbuesit të Shenjtë (Misionarët Redemptoristë)[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]