Shën Marcani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Marcani
San Marzano di San Giuseppe
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej9.294
{{{postal_code_type}}}
74020

Shën Marcan ose Shën Marcan e Shën Xhësepëtit, (Italisht: San Marzano di San Giuseppe) është një qytet dhe komunëprovincën e Tarantos, në rajonin italianPulias . Krahas Kazallveqit dhe Qeftit, është një nga komunitetet arbëreshe ende të pranishme në Pulia.

Ekonomia bazohet në kultivimin e pemëve të ullirit dhe hardhive.