Shtjefni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shën Shtjefni)
Shko te: navigacion, kërko
Vrasja me gurë e Sh. Shtjefnit. Mozaik në Katedralen e Këlnit.

Shën Shtjefni apo Shën Stefani tek ortodoksët, (lindi rreth vitit 1, vdiq 36/40) ishte sipas Besëlidhjes së Re një dhjak i bashkësisë së Jeruzalemit. Është shenjtori i parë dëshmor i krishterimit dhe nderohet si nga kisha katolike ashtu edhe nga kisha ortodokse. U quajt dëshmori i parë i krishterimit sepse ishte i pari që dha jetën e tij për të dëshmuar fenë e tij dhe për përhapjen e Ungjillit.

Që nga viti 560 eshtrat e tij besohet të jenë vendosur në kriptën e Shën Lorencit jashtë mureve të Romës, pranë tij është varrosur edhe kryedhjaku roman Laurenci.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Vepra dëshmore[redakto | redakto tekstin burimor]

Dita e përkujtimit[redakto | redakto tekstin burimor]

Dita e festës së Sh. Shtjefnit është festë e urdhëruar kishëtare dhe kremtohet më 26 dhjetor, për këtë ajo quhet shpesh si dita e dytë e Krishtlindjes.

Shenjt mbrojtës[redakto | redakto tekstin burimor]

Sh. Shtjefni është shenjt mbrojtës i disa vendeve dhe qyteteve në Itali.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]