Shefqet Beja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shefqet Beja (Durrës, 1912 - Tiranë, 1947) ka qenë tregtar, pjesëmarrës aktiv në Lëvizjen Nacionalçlirimtare dhe deputet pas zgjedhjeve të 2 dhjetorit 1945. Kundërshtoi në Kuvend vijën e Frontit Demokratik, arsye për të cilën u arrestua me grupet e deputetëve, u gjykua e u dënua me varje.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gurakuqi, Romeo (2018). Shqipëria dhe tokat e lirueme (1939-1946). Durrës: Jozef. ff. 1193–1195. ISBN 9928-241-84-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)