Jump to content

Shejh Xharah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pamje nga lagjeja Shejh Xharah. Në sfond, qendra e qytetit të Jeruzalemit

Shejh Xharrah ose Sheh Xherah (Arabisht: الشيخ جراح‎, Hebraisht: שייח' ג'ראח‎) është një lagje palestinezeJeruzalemin Lindor, 2 kilometra në veri të Qytetit të Vjetër, në rrugën për në Malin Scopus.[1][2] Ajo e mori emrin nga Sheh Xharah, një mjek personal i Salahudinit. Lagja moderne u themelua në vitin 1865 dhe gradualisht u bë një qendër rezidenciale e elitës myslimane të Jeruzalemit, veçanërisht familjes el-Husejni. Pas luftës arabo-izraelite të vitit 1948, ajo kufizohej me tokën e askujt midis Jeruzalemit Lindor të mbajtur nga Jordania dhe Jeruzalemit Perëndimor të mbajtur nga Izraeli derisa lagja u pushtua nga Izraeli në Luftën Gjashtë Ditore të vitit 1967. Shumica e popullsisë së saj aktuale palestineze thuhet se vjen nga refugjatët e dëbuar nga lagja Talbia e Jeruzalemit në vitin 1948.

Aktualisht është qendra e një numri mosmarrëveshjesh pronësore midis palestinezëve dhe izraelitëve; Nacionalistët izraelitë kanë punuar për të zëvendësuar popullsinë palestineze në zonë që nga viti 1967. Gjatë një periudhe prej pesë dekadash, një numër vendbanimesh izraelite janë ndërtuar brenda dhe ngjitur me Shejh Xharah.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zirulnick, Ariel. Bryant, Christa Case. Five controversial Jewish neighborhoods in East Jerusalem Christian Science Monitor. 10 janar 2011
  2. ^ Medding, Shira. Khadder, Kareem. Jerusalem committee OKs controversial construction plan Arkivuar 2011-02-22 tek Wayback Machine CNN 7 shkurt 2011
  3. ^ Scott A. Bollens (6 janar 2000). On Narrow Ground: Urban Policy and Ethnic Conflict in Jerusalem and Belfast (në anglisht). SUNY Press. fq. 79. ISBN 978-0-7914-4413-9. These colonies — Ramot Eshkol, Givat Hamivtar, Maalot Dafna, and French Hill — were built in and adjacent to the Arab Sheikh Jarrah quarter.