Shigjeta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shigjeta tradicionale e objektivit (lart) dhe kopje e shigjetës mesjetare (poshtë).

Një shigjetë është një predhë e stabilizuar me pendë e lëshuar nga një hark. Një shigjetë tipike zakonisht përbëhet nga një bosht i gjatë, i ngurtë, i drejtë me një majë shigjete të rëndë (dhe zakonisht të mprehtë) të ngjitur në pjesën e përparme, stabilizues të shumtë në formë fijesh të quajtur fleta të montuara në bisht të shigjetës dhe një çarje në fundin e pasmë të quajtur një nock për angazhimin e harkut. Një enë ose çantë që mban shigjeta shtesë për rimbushje të përshtatshme quhet kukurë.[1]

Përdorimi i harqeve dhe shigjetave nga njerëzit daton para historisë së regjistruar dhe është i zakonshëm për shumicën e kulturave. Një mjeshtër që bën shigjeta është shigjetar, dhe ai që bën maja shigjetash është shigjetar.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Handbook Of The SAS And Elite Forces. How The Professionals Fight And Win. Edited by Jon E. Lewis. p.495-Tactics And Techniques, Survival. Robinson Publishing Ltd 1997. ISBN 1-85487-675-9
  2. ^ Paterson Encyclopaedia of Archery p. 56