Shinji Kagawa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Wikipedia:WikiProjekti Studenti&Wikipedia/Shinji Kagawa të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Shinji Kagawa
Të dhënat vetjake
Emri i plotëShinji Kagawa
Datëlindja (1989-03-17) 17 mars 1989 (35 vjeç)
VendlindjaKobe, Japoni
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Borussia Dortmund
Numri23
Karriera me të rinjtë
1994–1999Marino FC
1999–2001Kobe NK Football Club
2001–2005FC Miyagi Barcelona
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2010Cerezo Osaka125(55)
2010–2012Borussia Dortmund49(21)
2012–2014Manchester United38(6)
2014–Borussia Dortmund78(15)
Karriera ndërkombëtare
2008–Japonia86(28)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Shinji Kagawa (lindur më 17 Mars 1989) është një futbollist japonez.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 77 ndeshje dhe ka shënuar 23 gola.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
2008 6 1
2009 4 1
2010 7 1
2011 11 6
2012 9 3
2013 16 4
2014 10 3
2015 14 4
Gjithsej 77 23

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]