Shirley Clamp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shirley Clamp

Shirley Clamp u lind më 17 shkurt 1973BoråsSuedisë. Shirley Clamp është këngëtare nga Suedia.[1] Nëna e Clamp është Suedeze ndërsa babai Britanez.

Karriera e këngëtares Shirley Clamp filloi kur iu dha mundësia të jetë vokali mbrapa AntiqueFestivali Evropian i Këngës 2001 Antique (Helena Paparizou). Shirley Clamp vazhdoi karrierën duke marrë pjesë në Melodifestivalen 2003 me këngën Mr. Memory (Zoti Memorie). Por për fat të keq ajo nuk u kualifikua për Finale.

Melodifestivalen 2004, Shirley Clamp u kualifikua për Finale dhe mori vendin e 2-të me këngën Min kärlek.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Discogs

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Shirley Clamp – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale