Shpella Tigër në Saluvankkupam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shpella Tigër me grykën e shpellës të skalitur si koka e një tigri

Shpella Tigër është një Kompleks tempullor hindu i skalitur në shkëmb i vendosur në fshatin Saluvankuppam pranë MahabalipuramitTamil NaduIndisë. Ajo e ka marrë emrin e saj nga skalitjet e kokave të tigrit në hyrjen e një shpelle që bën pjesë në kompleks. Shpella Tigër është konsideruar si një nga tempujt shpellorë të Mahabalipuramit të ndërtuar nga Dinastia Pallava në shekullin e VIII. Ajo është pjesë e Grupit të Monumenteve në Mahabalipura që janë pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Siti është i vendosur në bregun e gjirit të Bengalit dhe është një destinacion turistik mjaft popullor. Tempulli shpellor mirëmbahet dhe administrohet nga Archaeological Survey of India (ASI). Zbulimi i një mbishkrimi në një shkëmb pranë Shpellës Tigër në vitin 2005 çoi në zbulimin e Tempullit Subrahmanya që i përkiste Periudhës Sangam në afërsi.

Galeri Imazhesh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Swahilya (5 janar 2007). "Visit Tiger's Cave for a quiet weekend getaway". The Hindu. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)