Shqipëria në Lojërat Olimpike dimërore 2018

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shqipëria konkurroi në Lojërat Dimërore 2018Pyeongchang, Koreja e Jugut, prej 9 deri më 25 shkurt 2018. Në vitin 2017, Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar kishte shpresuar të kualifikoj tri atletë, që kjo do të ishte skuadra më e madhe që vendi ka dërguar në Lojërat olimpike dimërore.[1]

Skijimi Alpine[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria kualifikoi dy skiator alpine, një mashkull dhe një femër.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Palmer, Dan (1 janar 2017). "Albanian NOC backs three skiers in build-up to Pyeongchang 2018". Insidethegames.biz. Dunsar Media. Marrë më 17 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Alpine Skiing Quota List for Olympic Games 2018". www.data.fis-ski.com/. Federata Ndërkombëtare e Skitarisë (FNS). 12 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2018. Marrë më 16 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)