Federata Ndërkombëtare e Skitarisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Federata Ndërkombëtare e Skitarisë
Formuar më1924
LlojiFederata Sportive
SeliaOberhofen am Thunersee, Zvicër
Anëtarësia
123 Anëtarë
Gjuha zyrtare
Angleze,Franceze,Gjermane,Ruse
Gian Franco Kasper
Faqja në internetfis-ski.com

Federata Ndërkombëtare e Skitarisë (frëngjisht: Fédération Internationale de Ski - FIS; anglisht: International Ski Federation) është organi më i lartë sportiv në botë, përgjegjës për sportet e dimrit. Federata është themeluar në vitin 1924, dhe është përgjegjëse për organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore në të gjitha disiplinat e skijimit, skijimit alpin, kërcimet me ski, skijimi nordik (i kombinuar), stil i lirë dhe snowboarding. FNS është përgjegjëse edhe për vendosjen e rregullave ndërkombëtare të konkurrencës. Organizata tani ka një anëtarësim prej 118 shoqatave kombëtare të skitarisë dhe selia e saj është në Oberhofen am Thunersee, Zvicër. [1]

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ List of past Congress summaries Arkivuar 14 mars 2018 tek Wayback Machine fis-ski.com

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]