Shqiponjat (grup folklorik)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Grupi folklorik Shqiponjat në Cosenza

Shqiponjat (në anglisht "Eagles") është një grup i famshëm italo-shqiptar i muzikës folklorike i bazuar në Santa Sofia d'Epiro, Histonë Kalabri, tali.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi folklorik lindi me anë të iniciativës së 12 vajzave në një qytet të vogël me origjinë shqiptare ( Arbëreshë ) të quajtur Santa Sofia D'Epiro në pranverën e vitit 1994 e cila u bë një shoqatë kulturore 10 vjet më vonë. [1]

Në përputhje me emblemën ( shqiponjën me dy krerë ) të atdheut të të parëve të tyre ( Shqipëri ) ata zgjodhën emrin Shqiponjat . ( Shih gjithashtu: Njerëzit arbëreshë # Migrimet e hershme )

Me kalimin e viteve, numri i anëtarëve është rritur dhe sot përfshin 30 valltare femra, të moshës 12 deri në 30 vjet dhe një orkestër prej 7 muzikantësh meshkuj. Qëllimi i grupit është të mbajë gjallë vlerat e lashta arbëreshë dhe traditat, përfshirë këngët dhe kostumet. [1]

Veçantitë e grupit 'Shqiponjat' (Shqiponjat) është performanca në një formacon të përbërë vetëm nga femrat. Nga dorëshkrimet e lashta dhe tradita gojore, duket se, në kohën e pushtimit otoman në Shqipëri, gratë - përveçse për shëndetin e familjes - vallëzonin dhe këndonin për të nderuar burrat e tyre që ktheheshin nga beteja.

Repertori muzikor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shfaqja e ofruar nga Shqiponjat paraqet në mënyrë metaforike udhëtimin e gjatë që paraardhësit e tyre kanë ndërmarrë nga brigjet e largëta shqiptare për të arritur në territorin e Kalabrisë në Itali në fund të shekullit XV.

Përveç valleve tipike të kryeqytetit shqiptar Tirana, përfshihen edhe vallet popullore të Kosovës, për nder të heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeut dhe atyre të rajoneve veriore dhe jugore të Shqipërisë. Sa i përket traditës arbëreshe, ne i gjejmë ato të lidhura me traditën "Vallja" ( Albanian), në ciklin e stinëve ose në temën e dashurisë dhe nostalgjisë. Repertori arbëresh përfshin këngët e lashta tradicionale të rimuara dhe shpesh të improvizuara, të quajtura "vjershë" (poema), të realizuara pa shoqërim muzikor, kënduar vetëm nga zëra të dyfishtë ose të trefishtë. [1]

Ekspozitat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Puna e zhvilluar nga Shqiponjat është e orientuar për të rikuperuar origjinën e historisë, si dhe kulturën shqiptare, por më shumë se gjithçka tjetër dëshiron të jetë një lloj “trashëgimie shpirtërore”, ose thjesht, një arsye e mirë për të rilindur një të kaluar akoma brenda tyre, duke i dhënë forcë, në të njëjtën kohë, ndjenjës së përkatësisë në të njëjtin komunitet me rrënjët e tyre në të kaluarën dhe krahët e tyre drejt së ardhmes. [2]

Origjinaliteti, puna serioze e studimit dhe aftësia e artistëve lejuan të marrin çmime dhe çmime jo vetëm në Itali, por edhe jashtë vendit, ku shpesh grupi thirrej për të përfaqësuar pakicën italo-shqiptare. Për më shumë se 20 vjet aktivitet, grupi ka marrë pjesë vazhdimisht në shumë evente folklorike lokale, rajonale dhe kombëtare.

 • Në vitin 2003 grupi mori pjesë në Eurofestival Mediterraneo (Mesdhetar Euro Festivalet) në "San Cosmo Albanese" dhe u emërua Arbëreshgroup më i mirë me përfaqësimin e tij teatral të "Java Nusses" (Java e nuses). [2] [3]
 • Në vitin 2004, për 10 vjetorin e themelimit, grupi vendosi të organizojë në Santa Sofje d'Epiro një shfaqje dy-ditore për rimëkëmbjen e traditave të tyre të quajtur "Moti ç 'ish në herë" (siç ishte dikur).
 • Në 2005, grupi mori pjesë në Santa Sofje d'Epiro në lojërat tradicionale olimpike arbëreshë "Lumi bashkë" ("Le të luajmë së bashku").
 • Në vitin 2006, 'Shqiponjat' (Shqiponjat) fluturojnë për në Shqipëri për të marrë pjesë në festivalin ndërkombëtar folklorik "Vlore 2006" në Vlorë
 • Në vitin 2007, ata morën pjesë në Festivalin MesdhetarValona dhe
 • Në vitin 2008, dy të rinj të dashuruar të Arbreshës, Thanasi dhe Anmaria, janë protagonistët e përfaqësimit teatral Një Një Spingullanele Ari e mbajtur midis rretheve karakteristike ( gjitonia ) të Santa Sophia d'Epiro
 • Në Shtator 2008, 'Shqiponjat' morën pjesë në festivalin e Gjirokastrës “Argjiro 2008” në Argirocastro në Jug të Shqipërisë
 • Në vitin 2011, ata fluturojnë në Wilstedt, në Gjermani, i thirrur atje për të përfaqësuar Arbërinë italiane . [4]

Galeria e fotove[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Chi siamo". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 gusht 2019. Marrë më 24 gusht 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "chi" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "chi" defined multiple times with different content
 2. ^ a b "Shqiponjat: 1994 - 2009" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 tetor 2017. Marrë më 24 gusht 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "presentation" defined multiple times with different content
 3. ^ Girovaghiamo
 4. ^ 13. Olivenöl-Abholtage 2011