Kastriotët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stema e Kastriotëve.

Kastriotët ishin familje fisnike shqiptare e cila kishte një principate të vogël në malet midis Matit dhe Dibrës, në kufirin verior në zotërimet e Topiajve.

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për vendin e origjinës dhe veprimtarinë e Kastriotëve gjatë shekullit XIV dihet pak. Prej familjeve shqiptare që emigruan në Itali, Kastriotët njihen edhe me mbiemrin Mazreku.[1]

Sipas Marin Barletit dhe Dhimitër Frëngut ata ishin nga Mati. Sipas Gjon Muzakës, Pal Kastrioti kishte qenë pronar i dy fshatrave të Dibrës së Poshtme, Sinjës dhe Gardhit të Poshtëm, kurse i biri i tij Gjoni ka pasur në zotërim Matin. Kleriku shqiptar Frang Bardhi i cili jetoi në Shqipëri, në vitin 1636 botoi një vepër polemizuese ku i kushtoi rëndësi të veçantë origjinës së Kastriotëve. Sipas tij ata ishin nga Hasi i Prizrenit "se kështu është në pajtim të plotë mendimi i përgjithshëm i kombit tonë". Një vend-origjinë të ngjajshme sugjerojnë edhe një kronikë raguziane e vitit 1605 dhe një klerik boshnjak i fundit të shekullit XV.[2]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Anamali, Skënder; Prifti, Kristaq (2002). Historia e popullit shqiptar: vëllimi i parë. Tiranë: Toena. ISBN 9992716223. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Xhufi 2002, p. 313
  2. ^ Xhufi 2002, p. 313

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]