Strigari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Strigari
San Cosmo Albanese
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total641
Demonym(s)srigarjotë
Websitewww.comune.sancosmoalbanese.cs.it
Vendodhja e Komunës së Strigarit në Provincën e Kozencës

Strigar ose Strighar, (Italisht: San Cosmo Albanese) është një fshat dhe Komunë në Provincën e Kozencës në rajonin e KalabrisëItalisë jugore.

Shumica e popullsisë së fshatit janë shqiptarë. Banorët e parë që krijuan fshatin ishin të krishterë shqiptarë që emigruan në Itali pas shtypjes së rezistencës së Shqipërisë kundër perandorisë osmane. Kjo është arsyeja pse fshati quhet San Kozmo Albaneze.