Fallkunara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Fallkunara
Falconara Albanese
Pamje e Castelluccios nga kisha e Shën Mikel Arkangjelit
Pamje e Castelluccios nga kisha e Shën Mikel Arkangjelit
Location of {{{official_name}}}
Population
 • Total(2.010) 1 409
Demonym(s)fallkunarizër
Websitewww.falconaraalbanese.net
Vendodhja e Komunës së Fallkunarës në Provincën e Kozencës

Fallkunarë, (Italisht: Falconara Albanese) është një fshat dhe komunë në Provincën e Kozencës së Rajonit të KalabrisëItali.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteristike nga pikëpamja e peizazhit, është e ashtuquajtura Castelluccio, ku mund të ngjitesh nëpërmjet shkallëve të ngushta, mbi të cilën qëndron kryqi, i dukshëm nga fshati.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evolucioni demografik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Demografia/Falconara Albanese

Galeri fotografish[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:ComuniAmministrazione

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provincia di Cosenza