Fallkunara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Fallkunarë
Italisht : Falconara Albanese
Komunë
noform
Pamje e Castelluccios nga kisha e Shën Mikel Arkangjelit
Vendndodhja
Fallkunarë is located in Itali
Fallkunarë
Fallkunarë

Koordinatat: 39°17′0″V 16°05′0″L / 39.28333°V 16.08333°L / 39.28333; 16.08333

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Provinca Kozenca
Kryetari i komunës Ercole Conti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19,27 km2
Popullsia (2010) 1 409 banorë
Dendësia 73,12 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit fallkunarizër
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 87019
Shenjti mbrojtës Madonna e Këshillit të Mirë
Dita e shenjtit E djela e parë e majit
Koordinatat 39° 17′ 0″ Veri

16° 05′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.falconaraalbanese.net


Vendodhja e Komunës së Fallkunarës në Provincën e Kozencës

Fallkunarë, (Italisht: Falconara Albanese) është një fshat dhe komunë në Provincën e Kozencës së Rajonit të KalabrisëItali.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteristike nga pikëpamja e peizazhit, është e ashtuquajtura Castelluccio, ku mund të ngjitesh nëpërmjet shkallëve të ngushta, mbi të cilën qëndron kryqi, i dukshëm nga fshati.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evolucioni demografik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Demografia/Falconara Albanese

Galeri fotografish[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:ComuniAmministrazione

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provincia di Cosenza