Spixana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Spixana
Spezzano Albanese
Sheshi i tregut në Spixanë
Sheshi i tregut në Spixanë
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 3 693
Emri i banorëveSpixanjotë
{{{postal_code_type}}}
87019
Faqja zyrtarewww.comune.spezzano-albanese.cs.it
Vendodhja e Komunës së Spixanës në Provincën e Kozencës

Spixanë (italisht: Spezzano Albanese) është një qytet dhe komunë në Provincën e Kozencës së Rajonit të KalabrisëItali.

Fshati, që ndodhet në pjesën e poshtme të luginës së lumit Krati, është e përkatësisë etnike, kulturore dhe gjuhësore arbëreshe, ose italo-shqiptare.